Jeśli lubisz filmy Marvela – przeczytaj te książki | Książki o superbohaterach dla młodzieży

 Książki podobne do Marvela

Pandemia nieoczekiwanie przesunęła wszystkie Marvelowskie produkcje na późniejsze terminy. Powody są dwa: albo opóźnione są same nagrania, albo, gdy film już nakręcono, jego dystrybucja w kinach nie jest w tym momencie opłacalna. Trwając w hiatusie możemy oglądać ponownie ulubione tytuły ze stajni MCU, lub też sięgnąć po kilka książek, które może nie będą ściśle związane z uniwersum, ale z pewnością utrzymają jego klimat.


MOŻESZ TAKŻE OBEJRZEĆ WERSJĘ VIDEO TEGO TEKSTU


Na rynku dostępne są oryginalne komiksy, na podstawie których powstają filmy Marvela. Poniższe zestawienie to jednak książki młodzieżowe, które niekoniecznie nawiązują do znanych z MCU postaci, ale pojawia się w nich bardzo podobny vibe: superbohaterowie, ratowanie świata, nadludzkie moce, charyzmatyczne postaci, mnóstwo akcji, plot twistów i dobrego humoru.


Książki podobne do filmów MarvelaKsiążki podobne do filmów Marvela


DC ICONS

wonder woman leigh bardugocatwoman sarah j maassuperman matt de la penabatman marie lu

Na początek seria, która może rozpocząć tu nam niemałą wojnę, ponieważ są to powieści poświęcone postaciom znanym z uniwersum DC. Kilku popularnych autorów książek młodzieżowych zdecydowało się na stworzenie dodatkowych historii z tymi bohaterami w rolach głównych. W Polsce doczekaliśmy się już Wonder Woman od Leigh Bardugo oraz Catwoman (Sarah J. Maas), tymczasem za granicą można przeczytać również Batmana od Marie Lu i Supermana (Matt de la Pena). 


Czarna Wdowa. Na zawsze czerwona / Margaret Stohl

czarna wdowa książka
To powieść skierowana do nieco młodszych fanów Natashy Romanoff, jednej z najgroźniejszych zabójczyń. W tej książce poznamy nową historię z jej życia i wejdziemy do moskiewskiej szkoły superszpiegów. Tam czeka na nas Ivan Somodorow – okrutny, brutalny nauczyciel trenujący młodych uczniów w sztuce zwodzenia i zabijania. 
Kłamca / Jakub Ćwiek

kłamca jakub ćwiek
Seria idealna dla wszystkich fanów Lokiego, bo właśnie jemu poświęcona. Loki w tej historii jest bogiem ognia i kłamstwa, a także gościem od misji specjalnych na zlecenie aniołów. Mnóstwo soczystego humoru i drapieżnego, rockowego klimatu, bo naszego Lokiego nie obowiązują żadne rygorystyczne zasady ani prawa. Sprawdź, gdzie kupisz tę książkę najtaniej.

Mitologia nordycka / Neil Gaiman

mitologia nordycka neil gaiman
W Mitologii Nordyckiej, od autora takich książek jak Dobry Omen czy Gwiezdny Pył, spotkamy zarówno Lokiego, jak i Thora. To legendy i podania skandynawskie polecane fanom Tolkiena i Gry o Tron. Jeżeli interesujesz się wierzeniami, bogami nordyckimi oraz chcesz poznać barwne historie Thora, Lokiego czy Odyna, koniecznie sięgnij po tę lekturę. Sprawdź, gdzie kupisz tę książkę najtaniej.
Czerwona Królowa / Victoria Aveyard

czerwona królowa victoria aveyard
Tę serię albo się kocha, albo nienawidzi. Znajdziemy w niej ludzkość podzieloną na tych lepszych i gorszych ze względu na kolor płynącej w ich żyłach krwi, a do tego mnóstwo nadludzkich mocy. Wiele osób twierdzi, że autorka wzięła motywy z innych popularnych serii młodzieżowych, X-manów itp., wymieszała je i stworzyła Czerwoną Królową. Faktycznie czuć to podczas lektury, ale jednak uważam, że odpowiednio wymieszać też trzeba umieć :) 
Vicious. Nikczemni / V. E. Schwab

vicious v e schwab
To idealna propozycja dla wszystkich fanów charyzmatycznych, czarnych postaci – Vicious ma bowiem tylko takie. Zgodnie z tą historią życie to walka między złym i jeszcze gorszym, a nam, jako czytelnikom, pozostanie zdecydować, który z villainów ma choć trochę serca. Są tu bowiem Victor i Eli, którzy na studiach zaczęli prowadzić badania nad zjawiskami nadprzyrodzonymi i szukali odpowiedzi na pytanie, co dzieje się z człowiekiem, który na kilka minut umrze, po czym wróci do życia. To lektura nie tylko dla fanów Marvela, ale i Frankensteina, idealna to rozmyślań nad większym dobrem i mniejszym złem. Sprawdź, gdzie kupisz tę książkę najtaniej.Trylogia Grisza / Leigh Bardugo

cień i kość leigh bardugo
Jeżeli lubicie Avengersów, czyli przygody całej zgrai superbohaterów, w której każdy ma inne moce i charakter, ale jednak muszą zjednoczyć siły dla wspólnego celu – mogę polecić Wam trylogię Grisza, czyli Cień i Kość, Szturm i Grom (Oblężenie i Nawałnica) oraz Ruinę i Rewoltę (Zniszczenie i Odnowa). Oczywiście nie brakuje tu schematów i irytujących postaci, jednak pojawiają się moce i nauka panowania nad nimi, poszukiwanie czegoś, co możemy uznać za Kamienie Nieskończoności czy horkruksy Pottera oraz czarny charakter, którego wielu pokochało, zamiast nienawidzić. Sprawdź, gdzie kupisz tę książkę najtaniej.Dotyk Julii / Tahereh Mafi

dotyk julii tahereh mafi
Kolejna seria z nadludzkimi mocami, tym razem w kierunku Midasa. Nasza główna bohaterka, Julia, jest bowiem odizolowana od społeczeństwa, ponieważ potrafi zabijać dotykiem – co więcej, kompletnie nie umie nad tymi umiejętnościami panować. Oprócz schematycznej, młodzieżowej dystopii w klimacie Igrzysk Śmierci czy Niezgodnej, mamy tu specyficzny sposób zapisu lektury: Julia, będąc w zamknięciu, nie do końca wie, co myśli, a co myśleć powinna według władzy, w związku z czym wiele zdań jest przekreślonych, jakby dziewczyna chciała się poprawić czy wymazać je z głowy. Niektórym osobom ich rozczytywanie przeszkadza w płynnym czytaniu, ale dla mnie stanowiło to ciekawe urozmaicenie i bodziec do analizy psychologicznej głównej bohaterki.

ZOBACZ TAKŻE: 10 książek z ciekawą formą zapisu i nietypową narracją


Osobliwy Dom Pani Peregrine / Ransom Riggs

osobliwy dom pani peregrine ransom riggs
Osobliwy Dom Pani Peregrine to taki dom dla młodych, marvelowskich wyrzutków. Lub też kreskówkowy Dom dla zmyślonych przyjaciół Pani Foster. Z jednej strony to – dosłownie – dom, w którym Pani Peregrine opiekuje się grupką dzieci o niezwykłych mocach: jedno potrafi latać, drugie ma zęby z tyłu głowy, trzecie jest niewidzialne. Warto jednak zaznaczyć, że lektura okazuje się nieco bardziej skomplikowana, związana z podróżami w czasie, z II wojną światową, a do tego autor (prywatnie mąż wspomnianej wcześniej Tahereh Mafi) stworzył ją na podstawie prawdziwych, dziwnych zdjęć, których skany zawarto w książce. Sprawdź, gdzie kupisz tę książkę najtaniej.Stalowe Serce / Brandon Sanderson

stalowe serce brandon sanderson
Uwielbiany przez fanów fantastyki Brandon Sanderson również napisał coś, co może przywodzić na myśl marvelowskie produkcje. Stalowe Serce jest historią o superbohaterach, jednak bardziej próżnych i zarozumiałych. Oni nie chcą ratować świata. Oni, ze względu na posiadane moce, czują się lepsi od reszty społeczeństwa, więc chcą to wykorzystać i podporządkować sobie całą ludzkość. To bardziej "czarna", villainowa wersja Avengersów. Sprawdź, gdzie kupisz tę książkę najtaniej.
Czytaliście którąś z tych książek? Jakie inne powieści młodzieżowe polecilibyście fanom Marvela?