Autorka - Kontakt - WspółpracaMarta Dąbkowska, czy też Wybredna Maruda, dziewczyna od dawna pełnoletnia, chociaż jej charakter i usposobienie na to nie wskazują. Nie jest wredna, może nawet nie tak bardzo wybredna, po prostu lubi patrzeć na wszystko pod innym kątem, analizować z różnych perspektyw, doszukiwać się nowych sensów i, być może, trochę nadinterpretować. Chyba jest hipsterem, albo jakąś jego delikatną odmianą, a przynajmniej nie biegnie na oślep za nowościami czy modą i nigdy nie oglądała Gry o Tron. Uważa, że gdyby Jack próbował wejść na drzwi, to te by zatonęły; nie podziela zachwytów nad twórczością Johna Greena, kochając się lata temu w US5 i - do dziś - w Sherlocku. I w muzyce zespołu Queen.
Często ma inne zdanie, niż większość. Często też to zdanie zmienia, bo jest kobietą. Więc jej wolno. Zafascynowana psychologią, więc pewnie będzie dużo interpretować. I nadinterpretować. Szczególnie zakochana w musicalach (tu jej ciężko o obiektywność) i literaturze (tu trochę łatwiej), nie pogardzi również dobrym filmem (z fajną, przystojną obsadą), serialem (z fajną, przystojną obsadą), a nawet koncertem (z fajną, przystojną obsadą muzyką). Przede wszystkim docenia oryginalność. Cierpi na niekończącą się ilość pomysłów i zbyt szybko kończący się czas, by móc je wszystkie zrealizować.


Studiowała kilka kierunków o dziwnych nazwach i pewnie będzie studiowała kolejne, bo w jej głowie ciągle kiełkują nowe pasje. Kiedy akurat nie studiuje, nie czyta, niczego nie ogląda lub nie jeździ po Polsce za musicalami, bawi się fotografią i próbuje rysować. Słowa "bawi się" i "próbuje" nie narzucają jej zbyt wielkich wymagań wobec swoich prac, na szczęście. Po nocach wymyśla tematy filmów na Wybredną Marudę i pisze teksty na bloga, by podzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Pamiętajcie, że Maruda jest Wybredna, ale też Kulturalna, więc jak coś pomyśli, a potem stwierdzi, że tak nie wypada, że to zbytni heheszek, że się zapędziła, że może lepiej tego nie mówić publicznie, że źle zabrzmiało, że to nie pasuje do jej poważnej i dogłębnej analizy i może negatywnie wpłynąć na jej reputację jakby jakąś miała, to bierze pisaka i zaczyna kreślić te wszystkie słowa i zdania, które jej się niekontrolowanie wymsknęły. Deal with it.

Kontakt: wybrednamaruda[at]gmail.com

Współpraca
Ten blog jest stroną poświęconą szeroko pojętej kulturze, powiązaną z kanałem Wybredna Maruda. Chętnie współpracuję z markami czy firmami, których oferta mieści się w tym zakresie i którym odpowiada mój specyficzny styl, zaprezentowany chociażby w opisie powyżej. Jednocześnie zaznaczam, że zamieszczane tu gatunki tekstów publicystycznych, takie jak "recenzja" czy "felieton", są ujęte w cudzysłowie nie bez przyczyny - są moją indywidualną opinią przepełnioną szczerością, wybrednością, nietypowym spojrzeniem na sprawę i często nie stosuję się do zasad poprawnego tworzenia tekstów dziennikarskich. Będę mówić to, co chcę i jak chcę, nie ukrywając przy tym mojej popkulturowej miłości, miliona crushy i odrobiny niekontrolowanego szaleństwa przykrytego warstwą nieśmiałości. Warunki współpracy, jej formę i miejsce publikacji materiałów ustalam indywidualnie.

Jestem tu:

ZAUFALI MI:

netflix 

Średnie statystyki miesięczne