Trylogia Rojst, czyli polski serial kryminalny z lasem i Peweksem w tle

trylogia rojst serial netflix

Tak specyficznego głównego bohatera polskiego serialu kryminalnego jeszcze nie mieliśmy – jest nim bowiem tytułowy rojst, czyli... las.

 
Rojst to roślinny, podmokły i bagienny teren, który w serialu Netfliksa (wcześniej Showmax) znajduje się gdzieś w zachodniej Polsce, na Grontach. Nie musimy jednak doszukiwać się jego dokładnego położenia na mapie – niejednokrotnie będzie nam powtarzane i udowadniane, że w rzeczywistości wszyscy obecni w oglądanej produkcji znajdują się w swoim prywatnym życiowym bagnie, z każdą kolejną decyzją zapadającym się pod nimi jak prawdziwe trzęsawisko. Rojst może więc być potraktowany metaforycznie, w odniesieniu do całej fabuły i życia poszczególnych postaci, jednocześnie jednak to właśnie wokół zbrodni w tym lesie będziemy się kręcić i muliście zapadać w reżyserowanym przez Jana Holoubka i Michała Marczaka tytule.

rojst serial netflix kiedy
 
Mimo że serial Rojst jest trylogią i bezsprzecznie należy chronologicznie zapoznawać się z poszczególnymi odcinkami, by w pełni zrozumieć ciągnącą się przez lata intrygę, to każdy sezon dodatkowo zabierze nas do innej epoki i skupi na odmiennej sprawie kryminalnej, przemieszczając się po kilku liniach czasowych. 
Sezon pierwszy, Rojst (2018), skupia się na Polsce lat 80., czasie pomiędzy stanem wojennym a Okrągłym Stołem. Gdy dochodzi do podwójnego morderstwa prostytutki i komunistycznego działacza, a jednocześnie na jaw wychodzą tajemnicze fakty dotyczące samobójstwa nastolatków, dziennikarze miejscowej gazety mają ręce pełne roboty. Wśród nich znajdzie się doświadczony Witold (Andrzej Seweryn), który sprawę chce jak najszybciej zamknąć oraz młody redaktor Piotr (Dawid Ogrodnik), który na własną rękę próbuje dokopać się do prawdy.
W sezonie drugim, Rojst '97 (2021), przechodzimy do czasów "powodzi stulecia", która powoduje pęknięcie wałów i odsłonięcie zakopanych w lesie na Grontach ludzkich szczątek oraz ciało nastoletniego chłopca. Chociaż ofiary wydają się być ze sobą niepowiązane, na przestrzeni kolejnych odcinków oraz retrospekcji dowiemy się, wraz z policjantką Anną (Magdalena Różczka) i inspektorem Adamem (Łukasz Simlat), jakie jeszcze tajemnice skrywa miasto. Powrócą także bohaterowie znani z poprzedniego sezonu, Witold i Piotr.
Sezon trzeci, Rojst Millenium (2024), jest zamknięciem większej intrygi budowanej wokół postaci Witolda i Piotra przez wszystkie sezony. Niestety, wejście w nowe stulecie nie oznacza odwrócenia się od przeszłości: nasi bohaterowie, Anna i Adam, spróbują rozwikłać sprawę szkieletu kobiety odkopanego na Grontach oraz współczesnego zabójstwa na bogatym bankiecie, za pośrednictwem których zostaniemy zabrani do lat 60., by połączyć wszystkie puzzle.

rojst serial netflix 3 sezon 4 sezon
 

Główne plusy i intrygujące elementy w serialu Rojst

  • każdy sezon to inne czasy i nowa sprawa kryminalna, ale wciąż spotykamy znanych nam bohaterów i ich perypetie utrzymują ciągłość przez wszystkie odcinki;
  • klimat! Jeżeli z autopsji znacie czasy prezentowane w poszczególnych sezonach, np. PRL z pierwszych odcinków, z pewnością poczujecie nostalgię patrząc na ubiór postaci, auta przemierzające ulice czy logo Pewex;
  • muzyka dodatkowo podkreśla klimat epoki, w jakiej się znajdujemy. Podczas seansu będzie towarzyszyła nam ścieżka dźwiękowa składająca się z największych hitów ówczesnych lat;
  • morally grey characters – tu nie ma superbohaterów ratujących świat; każdy, łącznie z policjantami, ma swoje za uszami, mroczną przeszłość czy też podejmuje budzące wątpliwość decyzje;
  • obsada – świetnie dobrani, znani aktorzy. Kto by się na ekranie nie pojawił, będziemy tę twarz kojarzyć.

Rojst jest serialem, moim zdaniem, idealnym dla fanów książek Mroza – kryminalne sprawy, prywatne afery i ciągłe zwroty akcji.

Kiedy i gdzie kolejny sezon serialu Rojst?

Serial Rojst jest trylogią i wszystkie sezony zostały już zrealizowane (Rojst, Rojst '97 i Rojst Millenium z premierą 28 lutego). Wszystkie odcinki można oglądać na platformie Netflix.


Za zaproszenie na oficjalną premierę trzecie sezonu serialu Rojst dziękuję Netflix.