Jak ogarnąć Sherlocka? Jaka jest poprawna kolejność czytania powieści i opowiadań Doyle'a?


Wszyscy wiedzą, kim jest Sherlock Holmes. Gdy pada jego imię, ludzie wyobrażają sobie starszego pana w długim płaszczu, z fajką i lupą, a inni myślą o młodości, loczkach i kościach policzkowych, które z medycznego punktu widzenia nie istnieją. A czy jest ktoś, kto tylko o nim słyszał, ale się z nim nie zetknął? Ktoś, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z twórczością Doyle'a, ale nie wie, w jaki sposób? O, to Ty. To chodź, mam coś dla Ciebie. Mama Ci nie mówiła, żeby nie chodzić z obcymi ludźmi, którzy oferują Ci fajne rzeczy?


Sherlock Holmes to fikcyjna postać najbardziej popularnego detektywa o prostych do zapamiętania i wyróżniających się cechach – inteligencja, umiejętność dedukcji (dokładniej to abdukcji) oraz zaawansowana aspołeczność z oznakami aseksualności. Postać tę przyniósł nam sir Arthur Conan Doyle. Ku swojemu utrapieniu, bo wcale nie był zadowolony z faktu, że ludzie naciskają go na pisanie kolejnych opowiadań z tym uzależnionym od używek człowiekiem w roli głównej.


Tak naprawdę Sherlock Holmes nie jest tylko jeden. Teraz, gdy prawa do jego postaci wygasły, czyha na nas na każdym kroku. To niewątpliwa gratka dla fanów detektywa, ale także problem dla osób, które rozpocząć z nim przygodę bardzo by chciały, ale nie wiedzą jak, bo wszystko ma w tytule "Sherlocka", a nawet numeracji tomów nie wydrukowali na okładce!!!111oneoneone

I okazuje się, że dróg prowadzących nas do spotkania z Holmesem jest kilka. Mogą być to oryginalne opowiadania stworzone przez Doyle'a, mogą to być książki innych autorów, w których ta postać się pojawia. Sherlock istnieje także w wielu filmach, serialach, komiksach, a nawet w grach komputerowych. Od czego zacząć? O tym, która droga wydaje się tą najwłaściwszą, opowiadałam w ostatnim materiale na YouTube, który linkuję Wam poniżej. Tu jednak chciałabym się skupić na sprawie równie skomplikowanej, ale poświęconej jedynie opowiadaniom z kanonu. "Jedynie" wydaje się prostym słowem. Powieści i opowiadań jest jednak wiele, ale w jakiej kolejności po nie sięgać, by nic sobie nie zaspoilować i jednocześnie wszystko zrozumieć?


Powieści Doyle'a w Polsce można zdobyć zarówno w formie pojedynczych książek, które na pewno są wygodniejsze w lekturze, w większych zbiorach po kilka opowiadań na raz, jak i w jednej, wielkiej księdze. Ta największa, Księga Wszystkich Dokonań Sherlocka Holmesa, choć ni w ząb komfortowa w lekturze, zawiera jedną z prawidłowych kolejności czytania nowel.

Wait.
Jedną z?
To jest kilka prawidłowych kolejności czytania? 

Gwoli wyjaśnienia: ciężko powiedzieć, czy jakakolwiek kolejność jest prawidłowa. Jeżeli się zastanowić, każde opowiadanie jest odrębną sprawą kryminalną, więc można by mieć gdzieś pozostałe – jednak często zdarzają się wspomnienia tego, co już było (więc spoilery!), a między wierszami odkryjemy kilka bardziej prywatnych scen z życia postaci, które mogą nam się nie zgadzać przy innej niż zakładał autor kolejności (więc spoilery!), bo jak nie wiedzieliśmy, że ktoś wziął ślub, to zdziwi nas nagle jego dziesiąty rozwód.

Stanowcza większość czytelników uważa, że Sherlocka powinno się czytać w kolejności wydawania opowiadań. Taką właśnie kolejność znajdziemy w Księdze Wszystkich Dokonań Sherlocka Holmesa. W takiej kolejności pisał Doyle, przy czym niektóre opisywane przez niego sprawy były wspomnieniami, niejako uzupełnieniami przygód, które odbyły się lata wcześniej, czasowo gdzieś między innymi opowiadaniami. Gdybyśmy chcieli ponumerować je według dat, w których dzieją się wydarzenia, kilka ostatnich opowiadań musielibyśmy upchnąć gdzieś pomiędzy te już nam znane.

W związku z tym pojawił się drugi sposób czytania. Ustawiając chronologicznie wydarzenia z książek. Nawet, jeżeli Doyle napisał coś na końcu, ale czas akcji ustanowił na lata wstecz, to czytamy to opowiadanie wcześniej – tak jak wskazuje na to data. Jest to o tyle trudniejszy do ogarnięcia format, że zmuszeni jesteśmy przeskakiwać z jednych książek do innych.


Poniżej pozwoliłam sobie spisać te dwie możliwości. O ile w pierwszej, wg daty wydania, nie ma żadnych tajemnic, to przyznam, że druga, związana z chronologią wydarzeń, wymagała ode mnie sporo pracy i poszukiwań. Śmiało możecie sobie to wydrukować, by kupić w sklepie odpowiednią nowelę, jednak jeżeli zechcecie poniższy spis gdzieś udostępnić, poza użytek własny, proszę o podlinkowanie do źródła, czyli do tego posta. Jest to niejako moje opracowanie, którego przygotowanie było dość pracochłonne :) 


*KOLEJNOŚĆ CZYTANIA*
tytuły powieści i opowiadań mogą różnić się w zależności od tłumaczenia. Po ukośniku podaję Wam inne wersje nazw, o których istnieniu w Polsce wiem ;)

*Kolejność wg daty wydania*

1. Studium w szkarłacie
2. Znak czterech
3. Przygody Sherlocka Holmesa
4. Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa
5. Pies Baskerville'ów
6. Powrót Sherlocka Holmesa
7. Dolina Trwogi/Dolina strachu
8. Jego ostatni ukłon/Pożegnalny ukłon
9. Księga przypadków Sherlocka Holmesa/Sprawy Sherlocka Holmesa

*Kolejność wg chronologii wydarzeń:*

1880
1. Gloria Scott (w: Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa)

1881
2. Rytuał Musgrave’ów/Rytuał rodu Musgrave’ów (w: Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa)
3. Studium w szkarłacie (spotkanie, rozdział pierwszy)

1883
4. Nakrapiana przepaska niesie śmierć/Nakrapiana przepaska/Wzorzysta wstęga (w: Przygody Sherlocka Holmesa)

1884
5. Studium w szkarłacie (sprawa)
6. Żółta twarz (w: Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa)

1885
7. Sprawa czerwonego kręgu (w: Pożegnalny ukłon/Jego ostatni ukłon)

1886
8. Diadem z berylami/Berylowy diadem/Korona z berylów (w: Przygody Sherlocka Holmesa)
9. Stały pacjent/Tajemniczy pacjent/Lekarz i jego pacjent/Pacjent doktora Trevelyana (w: Przygody Sherlocka Holmesa lub, w zależności od wydania, w: Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa)

Przydałam się? :) Zaobserwuj po więcej
1887
10. Dziedzice z Reigate/Zagadka z Reigate/Łamigłówka z Reigate/Tajemnica morderstwa w Reigate (w: Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa)
11. Druga plama (w: Powrót Sherlocka Holmesa)
12. Traktat morski (w: Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa)
13. Garbus (w: Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa)
14. Pięć pestek pomarańczy (w: Przygody Sherlocka Holmesa)
15. Nobliwy kawaler/Szlachetny kawaler (w: Przygody Sherlocka Holmesa)

1888
16. Dolina trwogi/Dolina strachu
17. Skandal w Bohemii/Królewski skandal/Skandal w Czechach/Niezwykła kobieta (w: Przygody Sherlocka Holmesa)
18. Sprawa tożsamości (w: Przygody Sherlocka Holmesa)
19. Grecki tłumacz (w: Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa)
20. Znak czterech
21. Srebrny Płomień/Srebrna Gwiazda (w: Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa)

1889
22. Urzędnik maklerski/Urzędnik maklera/Urzędnik Pycroft/Pracownik biura maklerskiego (w: Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa)
23. Tragedia w Boscombe Valley/Tragedia w Dolinie Boscombe (w: Przygody Sherlocka Holmesa)
24. Człowiek z wywiniętą wargą/Krzywousty/Człowiek z blizną/Tajemniczy żebrak ze Swandon Lane (w: Przygody Sherlocka Holmesa)
25. Kciuk Inżyniera/Sherlock Holmes w Eyeford (w: Przygody Sherlocka Holmesa)
26. Kartonowe pudełko/Tekturowe pudełko/Sprawa kartonowego pudełka (w: Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa lub, w zależności od wydania, w: Jego ostatni ukłon/Pożegnalny ukłon)
27. Pies Baskerville'ów
28. Błękitny Karbunkuł/Błękitny rubin (w: Przygody Sherlocka Holmesa)

1890
29. Przygoda w Copper Beeches/Buczyna/Przedsiębiorcza Guwernantka (w: Przygody Sherlocka Holmesa)
30. Związek rudowłosych/Stowarzyszenie Czerwonowłosych/Liga Rudych (w: Przygody Sherlocka Holmesa)

1891
31. Charles Augustus Milverton/Karol August Milverton (w: Powrót Sherlocka Holmesa)
32. Ostatnia zagadka (w: Wspomnienia Sherlocka Holmesa/Dzienniki Sherlocka Holmesa)

1892
33. Tajemnica Wisteria Lodge/Przygoda w willi Wisteria/Zabójstwo w Wisteria Lodge (w: Jego ostatni ukłon/Pożegnalny ukłon)1893
34. Dom pod trzema daszkami/Willa o trzech daszkach/Tragiczny romans (w: Księga przypadków Sherlocka Holmesa/Sprawy Sherlocka Holmesa)

1894
35. Pusty dom/Przygoda w pustym domu (w: Powrót Sherlocka Holmesa)
36. Klejnot Mazarina/Klejnot z kolekcji kardynała Mazariniego/Brylant Kardynała Mazariniego/Brylant Mazariniego (w: Księga przypadków Sherlocka Holmesa/ Sprawy Sherlocka Holmesa)
37. Przedsiębiorca budowlany z Norwood (w: Powrót Sherlocka Holmesa)
38. Złote binokle/Złote pince-nez/ Tajemnica złotego pince-nez (w: Powrót Sherlocka Holmesa)

1895
39. Samotna cyklistka/Samotny cyklista (w: Powrót Sherlocka Holmesa)
40. Trzej studenci (w: Powrót Sherlocka Holmesa)
41. Czarny Piotr/Harpun Czarnego Piotra (w: Powrót Sherlocka Holmesa)
42. Plany Bruce-Partington/Plany łodzi podwodnej Bruce-Partington (w: Jego ostatni ukłon/Pożegnalny ukłon)

1896
43. Tajemnicza lokatorka/Lokatorka w woalce (w: Księga przypadków Sherlocka Holmesa)

1897
44. Zaginiony sportowiec/Zaginiony skrzydłowy (w: Powrót Sherlocka Holmesa)
45. Abbey Grange/Morderstwo w Abbey Grange (w: Powrót Sherlocka Holmesa)
46. Sprawa diabelskiej stopy/Czarcia stopa/Diabelska noga (w: Jego ostatni ukłon/Pożegnalny ukłon)

1898
47. Tańczące sylwetki (w: Powrót Sherlocka Holmesa)
48. Emerytowany sprzedawca farb/Sprawa emerytowanego farbiarza (w: Księga przypadków Sherlocka Holmesa/Sprawy Sherlocka Holmesa)

1900
49. Zabójstwo przy moście/Niezwykłe wydarzenia na moście Thor/Zagadkowa śmierć przy moście Thor (w: Księga przypadków Sherlocka Holmesa/Sprawy Sherlocka Holmesa)

1901
50. Zniknięcie młodego lorda/Szkoła klasztorna (w: Powrót Sherlocka Holmesa)
51. Wampirzyca z hrabstwa Sussex/Wampir z Sussex (w: Księga przypadków Sherlocka Holmesa/Sprawy Sherlocka Holmesa)

1902
52. Sześć popiersi Napoleona (w: Powrót Sherlocka Holmesa)
53. O trzech panach Garrideb/Trzej panowie Garrideb/Przygoda trzech Garridebów (w: Księga przypadków Sherlocka Holmesa/Sprawy Sherlocka Holmesa)
54. Zniknięcie lady Franes Carfax (w: Jego ostatni ukłon/Pożegnalny ukłon)
55. Znamienity klient/Znakomity klient (w: Księga przypadków Sherlocka Holmesa/Sprawy Sherlocka Holmesa)

1903
56. Żołnierz o bladym obliczu (w: Księga przypadków Sherlocka Holmesa/Sprawy Sherlocka Holmesa)
57. Stary dwór Shoscombe/Psy się nie mylą (w: Księga przypadków Sherlocka Holmesa/Sprawy Sherlocka Holmesa)
58. Przypadek szalonego profesora/Ofiara miłości/Człowiek na czworakach (w: Księga przypadków Sherlocka Holmesa/Sprawy Sherlocka Holmesa)
59. Umierający detektyw (w: Jego ostatni ukłon/Pożegnalny ukłon)

1907
60. Lwia grzywa (w: Księga przypadków Sherlocka Holmesa/Sprawy Sherlocka Holmesa)

1914
61. Jego ostatni ukłon/Ostatni ukłon/Pożegnalny ukłon/Jego ostatnie pociągnięcie smyczkiem (w: Jego ostatni ukłon/Pożegnalny ukłon)


Powyżej pozwoliłam sobie spisać te dwie możliwości. O ile w pierwszej, wg daty wydania, nie ma żadnych tajemnic, to przyznam, że druga, związana z chronologią wydarzeń, wymagała ode mnie sporo pracy i poszukiwań. Śmiało możecie sobie to wydrukować, by kupić w sklepie odpowiednią nowelę, jednak jeżeli zechcecie poniższy spis gdzieś udostępnić, poza użytek własny, proszę o podlinkowanie do źródła, czyli tego posta. Jest to niejako moje opracowanie, którego przygotowanie było dość pracochłonne :)

Niech Wam służy!

Przydałam się? :) Zaobserwuj po więcej