Typowa Bella, czyli Super Przypał + Jeszcze Większy Przypał | Beth Garrod | Recenzja

Super Przypał książka Jeszcze większy przypał

Czasem mówi się, że jakaś książka jest mało ambitna, zbyt prosta, głupiutka. NIEWYSTARCZAJĄCO DOBRA, bo ZBYT POTOCZNA i ZA MAŁO POWAŻNA. Przy czym jest to powieść dla młodzieży. Czy powinna więc udawać klasykę? Nie oszukujmy się, każdy w wieku -nastu lat myśli trochę inaczej niż dojrzały człowiek i krytyk literacki, szczególnie jeśli chodzi o pierwszy miłosny zawrót głowy lub możliwość spotkania się z ulubionym zespołem. A taką młodzieńczą naturalność prezentują książki od Beth Garrod. 


Bella, jak wskazuje sam tytuł książek, których główną bohaterką się stała, jest nastoletnią królową Super Przypału. A nawet Jeszcze Większego Przypału. Jeżeli ktoś ma wpaść na szklane drzwi – będzie to Bella. Jeżeli będzie miała zrobić to na czyichś oczach – będą to oczy całej szkoły. Dziewczyna ma jednak siostrę i troje cudownych przyjaciół, którzy zawsze pomogą jej wybrnąć z trudnej sytuacji. Jednak nawet w najlepszych relacjach zdarzają się nieporozumienia i komplikacje i wtedy zostaje się samemu – akurat tuż przed wymarzoną randką lub tuż przed spotkaniem z ulubionym zespołem muzycznym. A jak się domino wali – to u Belli od początku do końca.

Seria od Beth Garrod z pewnością skierowana jest do młodego odbiorcy, najlepiej rówieśnika Belli, który będzie mógł utożsamić się z nastoletnimi problemami dziewczyny. Dorosły czytelnik uzna pewnie jej sposób myślenia za infantylny, a dylematy i przeszkody za błahe, tymczasem, nie oszukujmy się, mając 14 lat pryszcz na nosie w dzień randki jest zawsze największą życiową katastrofą. Tym właśnie przepełnione są dwa omawiane dziś tytuły: szkołą, przyjaźniami, pierwszymi miłostkami i nierozumiejącymi nic rodzicami urozmaicone o liczne potknięcia o krawężnik (jak przewracać się w obecności chłopaka tak uroczo, jak wszystkie kobiety z komedii romantycznych, zamiast za każdym razem wpadać w psie odchody?), niezrozumiałe i lekko peszące przejęzyczenia (czy zauważył, że zamiast powiedzieć "strach" lub "panika" powiedziałam "stanika"?), drobne kłamstewka przed uroczym i starszym chłopakiem z innej szkoły (ups, a jak będzie chciał odwiedzić mnie w akademiku? Przecież uczę się w liceum i mieszkam z mamą!) – czyli wszystko to, co może wydać nam się żenujące, ale mając -naście lat stanowi główny temat ploteczek z psiapsiółkami. 

Super Przypał książka Jeszcze większy przypał

Oczywiście oprócz ciągłych tytułowych przypałów naszej Belli, każdy tom skupia się na kilku nowych wątkach, które pchają fabułę dalej. Super Przypał przybliża nam samą główną bohaterkę i jej najbliższych, koncentruje się na wzdychaniu do chłopaków i próbie nieskompromitowania się na pierwszej randce, a także drobnych kłamstwach, dzięki którym można wypaść lepiej (lub wręcz przeciwnie); porusza temat przyjaźni – tej prawdziwej i fałszywej – a także opowiada o szkolnym głębieniu słabszych i wpływie na młodzież anonimowych portali i social media.

Drugi tom także zawiera w sobie motywy miłości i przyjaźni, jednak schodzą one na dalszy plan, ustępując fangirlowemu podejściu do spotkania z ulubionym zespołem muzycznym, nie zawsze uczciwej rywalizacji, radzenia sobie ze sławą, pomocy rodzinie w prowadzeniu biznesów, a także ukrywaniu prawdy przed najbliższymi. Paradoksalnie Jeszcze Większy Przypał wydał mi się nieco słabszy, absurdalny i bardziej przypominał fanfiction, niż pełnoprawną powieść, a część żartów sprawiała wrażenie wciśniętych w narrację na siłę i nieco zbyt dziecinnych. Ogólnie styl pisania autorki jest tym, co może odstraszać od lektury – dowcipy są żenujące, na niezwykle niskim poziomie (przez "niski poziom" mam na myśli żarty o psie puszczającym bąki w najbardziej romantycznych momentach) i częściej przyprawiają nas o facepalm, niż o szczere rozbawienie. Zdarzały się i fragmenty lepsze, przy których faktycznie można zachichotać czy prychnąć pod nosem, jednak czytelnicy powyżej 16 roku życia będą pewnie zniesmaczeni. 

Serię Beth Garrod polecam więc głównie młodszym odbiorcom, około 12-14 roku życia, którzy mają ochotę poczytać o problemach typowych dla swoich rówieśników, a także miło spędzić czas – bo rozrywki tu nie brakuje. Jeżeli lubisz klimat książek Girl Online, Do wszystkich chłopców których kochałam, Piosenki o dziewczynie czy GeekGirl i jest dla Ciebie typowym ciągłe odnoszenie się do popkultury, One Direction, Doctora Who czy Benedicta Cumberbatcha, sięgnij po Super Przypał.