Leśna strategia – gramy w Everdell | RECENZJA

everdell gra opinie

Zdarzają się takie momenty w moim popkulturowym życiu, kiedy codziennie mogłabym grać w planszówki. Pudełkowa kolekcja więc stopniowo się powiększa, a na wskutek Waszych poleceń zdecydowałam się wzbogacić ją o Everdell, tytuł niezwykle popularny w board-gamesowych częściach internetu.

everdell gra opinie everdell gra opinie

Jeżeli chodzi o gry komputerowe – uwielbiałam wszelkiego rodzaju strategie polegające na budowaniu własnego miasta. Mimo że planszówek z podobnym zamysłem jest na rynku sporo zawsze obawiałam się, że w takiej niewirtualnej formie okażą się one zbyt skomplikowane i zwyczajnie mało satysfakcjonujące. Skusiłam się więc na tytuł, który z jednej strony właśnie na zarządzaniu zasobami polega, jednocześnie jednak wydaje się spokojniejszy, milszy dla oka, a tym samym prostszy w przyswojeniu, bo na przygodach leśnych zwierząt się skupiający. Tak zainwestowałam w Everdell i już po pierwszej rozgrywce wiedziałam, że były to całkiem nieźle wydane pieniądze.

everdell gra opinie
everdell gra opinie

W skrócie: naszym zadaniem jest wybudowanie w mieście jak najwięcej dobrze punktowanych budynków, ale by to zrobić, robotnicy muszą najpierw dostarczyć nam potrzebnych surowców, takich jak drewno, kamienie, żywica czy jagody. Chociaż taki opis wydaje się przejrzysty, instrukcja gry nie bez powodu składa się z 25 stron – pierwsza rozgrywka okazała się dla nas niezwykle wykańczająca psychicznie. Każdy z graczy musi pilnować tu bardzo wielu elementów: od zapewnienia sobie odpowiednich dóbr koniecznych do budowy (w swojej kolejce można wysłać robotnika na konkretne pole, by zdobyć pożywienie, drewno czy żywicę, lub można zagrać konkretną kartą wprowadzając do swojego miasta nową postać lub budując budynek), przez obmyślanie strategii (budowa których budynków i w jakiej kolejności da nam najwięcej zysku; każdy daje nam inną liczbę punktów na koniec gry, ale też może przynieść jakieś bonusy w trakcie rozgrywki), po nieprzerwane monitorowanie opcji, na jakie pozwalają nam poszczególne karty (np. możemy posiadać kartę, dzięki której dostajemy drewno za każdą nowo postawioną budowlę – musimy o tym pamiętać zagrywając kolejne karty, by bonusy nie przeszły nam koło nosa. Niektóre z kart postaci możemy wprowadzić do miasta za darmo, o ile wcześniej wybudowaliśmy odpowiedni budynek. Co się z tym wiąże, w każdej kolejnej rundzie, gdy mamy coraz więcej kart, musimy pilnować coraz większej ilości elementów). Na szczęście z czasem zasady zaczynają układać się w głowie, a i gracze, poza standardowym, typowym działaniem, krok po kroku wg instrukcji, zaczynają coraz częściej kombinować, by zyskać jak najwięcej, niejednokrotnie celowo szkodząc tym samym innym.

everdell gra opinie
everdell gra opinie

Dużym plusem Everdell jest grywalność. Po pierwsze, nigdy nie wiadomo, jaki zestaw kart wylosujemy (a w zestawie jest ich 128, więc raczej niewielka szansa, że będziemy trafiać na takie same ich ułożenie), ale także każdy z graczy może mieć nieco inną technikę – jeden skupi się na zbieraniu surowców, budowaniu budowli i próbie takiego zarządzania, by jak najwięcej elementów móc wprowadzić do swojego miasta za darmo, drugi powalczy o dodatkowe punkty zadaniami specjalnymi, albo spróbuje pozostać na szczycie podkradając innym uczestnikom potrzebne im dobra i pierwszy zajmując najcenniejsze miejsca na planszy. Od razu zaznaczę, że do Everdell powstało kilka dodatków – one jeszcze bardziej urozmaicą lub wręcz utrudnią i wydłużą rozgrywkę. My się na razie tego nie podejmiemy, bo już ta podstawowa wersja zajęła nam 3 godziny: gra podzielona jest na pory roku, przez ilość dotychczas zebranych kart i bonusów każda kolejna trwa dłużej i na koniec ledwo żyliśmy, chcieliśmy jak najszybciej skończyć, a tu jak na złość zbieraliśmy coraz więcej surowców, którymi mogliśmy dysponować.

everdell
everdell

Przy recenzjach Everdell zawsze usłyszycie zachwyty dotyczące jej oprawy graficznej. Faktycznie – rozkładana plansza przypomina las, na kartach znajdują się piękne ilustracje, a my magazynujemy małe, urocze, gumowe jagódki. Całości dopełnia wielkie drzewo, na którego poszczególnych piętrach korony również toczy się rozgrywka: osobiście polecam jednak złożyć je raz, na zawsze, ponieważ ciągły demontaż nie wpływa pozytywnie na jego trwałość (u nas rogi zagięły się już przy pierwszym składaniu). Przy okazji zaznaczę, że do gry potrzebujecie naprawdę sporo miejsca: sama plansza i drzewo to jedno, ale każdy z graczy musi mieć jeszcze miejsce na ułożenie swoich 15 kart – przejrzystość jest tu bardzo ważna, jeżeli podczas rozgrywki chcemy mieć ogląd całości i móc rzutem oka stwierdzić, czy w danej kolejce nie należą się nam jakieś dodatkowe dobra.

everdell gra opinie
everdell gra opinie

Everdell jest świetnym wstępem do gier strategicznych i mimo że skupiającym się na leśnych zwierzątkach, to niekoniecznie przeznaczonym dla najmłodszych. Gra wymaga skupienia i planowania kilku ruchów z wyprzedzeniem (a i tak nasze plany ktoś może w łatwy sposób pokrzyżować). Rozgrywka dostarcza naprawdę dobrej zabawy na kilka godzin, a po jej zakończeniu w głowach zaczynamy układać plany na kolejną.

everdell gra opinie