Czytelnicze Wyzwanie Słownikowe 2023 #WybrednymSłowem

 

wyzwanie czytelnicze 2023 słownikowe wybrednymsłowem

W 2023 roku z przyjemnością zapraszam Was do udziału w wyzwaniu czytelniczym! Zasady poniżej.


Na czym polega wyzwanie?

Do każdego miesiąca przyporządkowałam jego słowo. Naszym zadaniem jest w ciągu tego miesiąca przeczytać przynajmniej jedną książkę, której TYTUŁ pasuje do danej kategorii. Skupiamy się konkretnie na słowach, nie na treści, gatunku czy okładce.

O wyzwaniu opowiadam także na YouTube.

Kategorie, ich wyjaśnienie i co przeczytać:

STYCZEŃ: NOWOŚĆ
Nowy Rok, Nowa Ja. Nie chodzi tu jednak o nowość wydawniczą, a o taką pozycję, w której tytule znajdzie się odmiana NOWOŚCI. Nowe, nowy, od nowa, odnowa, na nowo.
Przykłady: Nowy wspaniały świat, Someone New, Nowa przyjaciółka, Nowe oblicze Greya, Zniszczenie i odnowa, Nowicjuszka.

LUTY: MIŁOŚĆ
Luty to typowy miesiąc Walentynek. Dlatego w tym miesiącu w tytułach będziemy poszukiwać miłości i kochania. Pewnie w większości będą to romanse – dla osób, które nie sięgają po ten gatunek, może to być interesującym wyjściem ze strefy komfortu.
Przykłady: The Spanish Love Deception, Miłość w czasach zarazy, Miłosny układ, PS. Kocham cię, Kochając Pana Danielsa.

MARZEC: ZIELEŃ
Zaczyna się wiosna! Robi się zielono! Znajdźmy więc w tytule czytanej książki dowolne odcienie zieleni: od zwyczajnego zielonego zaczynając, przez oliwki i szmaragd, po miętę i limonkę.
Przykłady: Zielona mila, Smażone zielone pomidory, Szmaragdowa tablica, Szmaragdowy atlas, Wszystko tylko nie mięta.

KWIECIEŃ: WIELKANOC
Kwiecień – to Wielkanoc. Dlatego proponuję jakieś słowa powiązane z tym świętem: właśnie święto ogólnie, ale też baranek, królik, czy koszyczek, lub bardziej religijnie, zmartwychwstanie, święcenie, cud.
Przykłady: Koszyczek dla Doli, Świętoszek, Święto ognia, Cud chłopak, Dziewczyna z dzielnicy cudów, Żywoty świętych, Bogini niewiary, Pielgrzym, Czarna Madonna.

MAJ: MAŁGOŚKA
W maju pachniała Saska Kępa, ogólnie Małgośka była, i Maryla. A jak Małgośka i Maryla, to ktoś więcej też się znajdzie. Poszukujemy więc tytułów, w których znalazło się miejsce dla jakiegoś imienia.
Przykłady: Romeo i Julia, To skomplikowane. Julie, Portret Doriana Graya, Vaclaw i Lena, Matylda, Drogi Evanie Hansenie, Oskar i Pani Róża.

CZERWIEC: CZERWIEC?
Słowo czerwiec to nie tylko miesiąc, to także nazwa oraz rośliny, dlatego w Waszych czerwcowych tytułach oczekuję właśnie czegoś związanego z florą lub fauną.
Przykłady: Gołąb i wąż, Szóstka Wron, Rządy Wilków, Czarny Flaming, Konferencja ptaków, Szczygieł, Wszystko tylko nie mięta, Wojna makowa, Oskar i pani Róża.

LIPIEC: SŁOŃCE
Lipiec jest miesiącem niezwykle wakacyjnym, słońca zazwyczaj co niemiara. Dorzućmy go więc do swoich lektury! Szukamy wszystkiego, co słoneczne i upalne!
Przykłady: Tego lata stałam się piękna, Na drugim końcu lata, Francuskie lato, Słońce też jest gwiazdą, Słońce w mroku, Promień srebra, Promyczek, Gorączka.

SIERPIEŃ: NARZĘDZIE
Czy wiecie, że nazwa sierpnia pochodzi od narzędzia używanego do żniw? Dlatego w tym miesiącu będziemy czytać książki, w tytule których znajduje się jakieś narzędzie, przedmiot, który może nam do czegoś posłużyć – jak nóż do zbrodni czy klucz do otwarcia drzwi.
Przykłady: Klucz, Klucze do więzienia demonów, Nóż, Młot Thora, Mapa dni, Tusz, Złoty Kompas, Pochodnia w mroku, Aplikacja.

WRZESIEŃ: SZKOŁA
Najbardziej szkolny miesiąc, o jakim możemy pomyśleć. A jak już myślimy – to zastanówmy się, co nam z tą szkołą się faktycznie kojarzy? Jakie wyrażenia, przedmioty, co stanowiło naszą pracę domową, co musieliśmy uwzględnić w pracy licencjackiej?
Przykłady: Plus/Minus, Projekt: prawda, The Love Hypothesis, The Atlas Six.

PAŹDZIERNIK: 10 LITER
Tu niby zaczynają nam się studia, ale ileż to można wałkować tematy szkolne! Za to październik jest 10 miesiącem. Poszukajmy więc książek, których tytuły mają 10 liter. 
Przykłady: Rytmatysta, Malamander, Geekerella, Prokurator, Ostatni Mag, Siedem Bram.

LISTOPAD: POGODA
W listopadzie zawsze taka niefajna plucha: raz ciepełko, raz śnieg, człowiek nie wie, jak ma się ubrać. Znajdźmy więc z tytułach książek jak najwięcej zjawisk pogodowych!
Przykłady: Tancerze burzy, Imperium burz, Z mgły zrodzony, Kiedy pada deszcz, Przeminęło z wiatrem, Nawałnica mieczy, Oddam ci słońce, Mroźny szlak.

GRUDZIEŃ: KONIEC
Koniec roku, ale także koniec naszego maratonu. Żegnamy się więc na całego, również z końcowymi, pożegnalnymi i ostatnimi słowami.
Przykłady: Nasz ostatni dzień, One last stop, Koniec maskarady, Może pora z tym skończyć.

Plansze do pobrania

Możecie pobrać plansze, wklejać w nie okładki i relacjonować swoje postępy z czytania w social mediach – oznaczajcie Wybredną Marudę oraz używajcie #WybrednymSłowem.

 


Pamiętajcie jednak, że ma to być przede wszystkim zabawa! Sama czytam to, co chcę, a potem sprawdzam, czy udało mi się dopasować coś do wyzwań :) Jeżeli jednak lubicie challenge i chcecie wyjść nieco ze swej strefy komfortu oraz chcecie uruchomić swoją kreatywność – to może być rozrywka dla Was.

Wybredna Maruda jest też na
YOUTUBE      |      INSTAGRAMIE