Co tu się odkulturalnia? KWIECIEŃ 2018


Co tu się odkulturalnia? jest cyklem comiesięcznych (i oby regularnych) postów poświęconych zapowiedziom kulturalnym i premierom z zakresu literatury, filmu czy teatru. Zastrzegam sobie prawo, bo mogę, do wspomnienia tylko o takich nowościach, którymi sama jestem z jakiegoś powodu zainteresowana. To nie egoizm, po prostu dużo tego jest.Wybredny Przegląd Kultury na

KWIECIEŃ 2018


KSIĄŻKI

J. A. Redmerski niektórzy z Was znają z jej new adultowej serii Na Krawędzi Nigdy. Tym razem w Zabić Sarai autorka powraca z dość mrocznie zapowiadającą się historią, wpisującą się zarówno w romans, jak w suspens. Ucieczka do Meksyku, baron narkotykowy - czuję się zaintrygowana! Premiera 11 kwietnia.

Nie uważam, żeby Wieczór Filmowy miał okazać się genialną powieścią. Zwyczajna młodzieżówka z przyjaźnią i romansem, nic nowego. Urzekło mnie jednak, że główni bohaterowie mają tradycję raz w miesiącu oglądania wspólnie wybieranego naprzemiennie filmu. To takie popkulturowo urocze, że w głowie usłyszałam awwwww. Podobnie miałam przy czytaniu opisu To zdarza się tylko w filmach, bo tu znowu w młodzieżowy sposób wkraczamy w świat filmowców. Oba tytuły z premierą 4 kwietnia.

Jestem złym człowiekiem, który nigdy nie przeczytał nic Andrzeja Pilipiuka. Nadrobię to. Natomiast o jego nowej książce, Wampir z KC, której premiera także 4 kwietnia, usłyszałam dzięki akcji, jaką zorganizowało wydawnictwo. Skoro wampir i krwiopijca, to oddając krew, nie dość, że pomożemy potrzebującym, dostaniemy w nagrodę książki. Więcej o akcji tutaj.


FILMY

6 kwietnia do polskich kin trafi ekranizacja Ready Player One. Będzie to wizja przyszłości dla młodzieży, przepełniona wirtualną rzeczywistością. I Spielberg w tym maczał palce. Podobno ludzie zabijają się teraz o wersję papierową, chociaż już niedługo, bo w kwietniu ma również pojawić się jej dodruk z filmową okładką. A ja nawet mam gdzieś swoją, kupioną lata temu. I wciąż nieprzeczytaną.

25 kwietnia na świecie, a dzień później w Polsce, zakrzykną wszyscy Marvelowi fani. Nasi ulubieni bohaterowie powrócą w filmie Avengers: Wojna bez granic. Thanos będzie sobie zbierał Kamyczki Nieskończoności, a nasze Hulki i Iron Many spróbują go powstrzymać i pewnie im się uda, bo są fajni.

SERIALE

W kwietniu powracają takie seriale jak The Oryginals (sezon 5, ludzie, ja nawet Pamiętników Wampirów nigdy nie oglądałam...) Legion (sezon 2, planuję zacząć go w niedalekiej przyszłości, bo lubię takie psychopatyczne klimaty), Opowieści Podręcznej (sezon 2, mnie wciąż do pierwszego nie ciągnie).

TEATRY I MUSICALE

Od 7 kwietnia do Opery i Filharmonii Podlaskiej powróci Upiór w Operze. Tak świętowane jest dziesięciolecie tego musicalu na deskach polskich teatrów. Reżyseruje Wojciech Kępczyński z Teatru Roma. Wystawionych zostanie 40 spektakli. Przyznam, że właśnie od tej produkcji lata temu zaczęło się moje zafascynowanie musicalami i żałuję, że nie będzie mi dane zobaczyć tego ponownie po latach.

WYDARZENIA

W kwietniu odbędą się kolejne koncerty z cyklu Queen Symfonicznie. Proszę Państwa, Freddie Mercury ożyje! A wszystko dzięki zespołowi Alla Vienna, chórowi Vivid Singers oraz Panom przywdziewającym żółtą kamizelę i wąsa - Sebastianowi Machalskiemu i Mariuszowi Ostrowskiemu. 8 kwietnia odbędą się dwa koncerty w Łodzi (i jeśli los łaskaw mi będzie, to pojawię się na popołudniowym), kolejne dwa 14 kwietnia w Koszalinie oraz 15 kwietnia w Słupsku. Kocham zespół Queen, trasa koncertowa trwa już w najlepsze, a mi nigdy nie było z nią po drodze. Skorzystałabym z Warszawy w przyszłym roku, skoro pod nosem, ale bilety takie drogie, że portfel płacze.
Do końca kwietnia nadsyłać można swoje zgłoszenia na konkurs literacki organizowany przez Teatr Polski w Poznaniu wraz z Teatrem Animacji, odwołujący się do Powstania Wielkopolskiego. Najciekawsze propozycje zostaną opublikowane, a na podstawie zwycięskiego tekstu powstanie scenariusz teatralny, którego inscenizacja wystawiona zostanie w setną rocznicę powstania. Więcej informacji na temat konkursu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj.
Jak będziecie się odkulturalniać w kwietniu?