Przeczytaj książki pojawiające się w serialu Heartstopper od Netflix

książki w serialu heartstopper netflix

22 kwietnia swoją premierę na platformie Netflix miał pierwszy sezon serialu Heartstopper powstałego na podstawie komiksów Alice Oseman. Młodzieżowa i niezwykle urocza historia o odkrywaniu swojej orientacji cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno za granicą, jak i w Polsce. Komiksy autorstwa Alice Oseman (która pojawia się w serialu w jednej z ostatnich scen!) były przez nią udostępniane w internecie za darmo; gdy odbiorcy zachwycili się losami nastoletnich Nicka i Charliego prace Oseman wydano w formie papierowej, u nas dostępne są one dzięki wydawnictwu Jaguar.

Heartstopper jest serialem skierowanym do młodego odbiorcy, prezentującym nastoletnie życie ze wszystkimi jego wadami i zaletami, ale skupiającym się głównie na wątkach LGBT+ i na odkrywaniu swojej tożsamości. Tytuł ten porusza także trudniejsze tematy, takie jak homofobia czy bullying. Twórcy naprawdę dobrze odnieśli się do wielu problemów, z jakimi mierzy się młodzież, chociaż, nie ma co ukrywać, zrobili to w niezwykle uroczy, momentami wręcz lukrowany sposób. Całości dopełnia montaż stylizowany na powieść graficzną i w efekcie ciężko jest nie uśmiechać się pod nosem przez cały seans.

Do grupy znajomych Charliego, jednego z głównych bohaterów, należy także małomówny Isaac – mimo iż zazwyczaj gdzieś z boku, na krawędzi kadru, wydaje się najbardziej rozumiejącą i akceptującą osobą w otoczeniu chłopaków. Issac (Tobie Donovan) zawsze ma przy sobie książkę, a ich tytuły nie są przypadkowe, stanowią raczej mrugnięcie okiem do widza. Cały serial ma wiele nawiązań popkulturowych, jednak dziś skupimy się na literaturze i przyjrzymy się książkom, w jakich zaczytywali się bohaterowie serialu Heartstopper.

1. RADIO SILENCE i LOVELESS – ALICE OSEMAN

heartstopper radio silence

Chyba najbardziej oczywiste mrugnięcie okiem do widza. Radio Silence oraz Loveless to inne książki Alice Oseman, czyli autorki Heartstopper. W jej powieściach zawsze znajdziemy tematy odkrywania swojej tożsamości, orientacji, podejmowania trudnych decyzji, odnajdywania się w skomplikowanych relacjach międzyludzkich. W Polsce wydane przez Wydawnictwo Otwarte.

Opis wydawcy:

Czy pewna dziewczyna odnajdzie w sobie odwagę, by żyć pełnią wolności? A może jednak postawi na starannie opracowany plan kariery?

Frances w końcu postanowiła, co chce osiągnąć w życiu i wie, że nic jej w tym nie przeszkodzi - ani demony przeszłości, ani znajomi, ani ona sama. Czas rozpocząć nowy etap dorosłości, dostając się najpierw na literaturę na Uniwersytecie Cambridge i przystępując do realizacji swojego planu.

Niespodziewanie z dziewczyną kontaktuje się autor jej ulubionego podcastu, działający pod pseudonimem Radio Silence. Proponuje jej współpracę przy tworzeniu grafik do kolejnych odcinków audycji. Dzięki nowym znajomościom Frances będzie zmuszona do zrewidowania poglądów i zdecydowania, czy jej "idealny plan" naprawdę jest taki ważny. Czas odnaleźć w sobie odwagę i wybrać odpowiednią wersję siebie, mimo ewentualnych konsekwencji.


ZOBACZ TAKŻE: O książce Loveles i o tym, jak potrzebujemy reprezentacji w literaturze


2. PRZEWODNIK PO ZBRODNI WEDŁUG GRZECZNEJ DZIEWCZYNKI – HOLLY JACKSON

heartstopper przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Jedna z najlepiej ocenianych powieści dla młodzieży, z dreszczykiem. Wyróżnia się także formatem, ponieważ odczytujemy zapis śledztwa prowadzonego przez nastolatkę. W Polsce wydane przez Wydawnictwo Zielona Sowa.
Opis wydawcy:

Sprawa zamknięta. Pięć lat temu uczennica, Andie Bell, została zamordowana przez Sala Singha. Policja wie, że to był on. Wszyscy w miasteczku to wiedzą. A właściwie prawie wszyscy. Wychowując się w przeżartej sprawą miejscowości, Pippa Fitz-Adeleke wybiera właśnie tę zbrodnię jako temat projektu na zakończenie roku. Odkrywa wtedy sekrety, które ktoś desperacko chce pozostawić w ukryciu. Coś, co zaczęło się jako zadanie szkolne, staje się dla dziewczyny śmiertelnym zagrożeniem.

Mrożący krew w żyłach i uzależniający thriller dla młodych dorosłych. Pełen czarnego humoru, w  porywającym tempie wciąga w wir tajemnic, uprzedzeń i sekretów.


3. GENDER EXPLORERS – JUNO ROCHE

heartstopper GENDER EXPLORERS – JUNO ROCHE

Wypowiedzi osób trans czy niebinarnych oraz ich bliskich. Książka niedostępna w języku polskim.

Opis wydawcy:

In this life-affirming, heartening and refreshing collection of interviews, young trans people offer valuable insight and advice into what has helped them to flourish and feel happy in their experience of growing up trans.

Speaking openly and candidly about their gender, their experiences of coming out, their aspirations, and their fears - accompanied by interviews and support from their parents and carers - this book is beautiful proof of the potential for trans children to live rich and fulfilling lives when given the support and love they need.


4. POWRÓT DO BRIDESHEAD – EVELYN WAUGH

POWRÓT DO BRIDESHEAD – EVELYN WAUGH heartstopper

Powieść społeczno-obyczajowa uważana za klasykę literatury, w której pojawiają się wątki homoseksualne. Z tego powodu powieść należała do zakazanych. Została także zekranizowana.

Opis wydawcy:

Pełna namiętności historia miłosnego trójkąta, ze splendorem i dekadencją angielskiej arystokracji u progu drugiej wojny światowej.

"Powrót w Brideshead” nie jest powieścią wojenną, lecz nostalgicznym - i trochę ironicznym - wspomnieniem znakomitego pisarza o szalonym świecie lat dwudziestych, młodości na uniwersytecie w Cambridge, o przyjaźniach, miłościach, a zwłaszcza o dworze w Brideshead, który z perspektywy okopów wydaje się bohaterowi utraconą Arkadią...


5. PROUD: MY AUTOBIOGRAPHY – GARETH THOMAS 

5. PROUD: MY AUTOBIOGRAPHY – GARETH THOMAS  heartstopper

Historia zawodnika rugby, dyscypliny uważanej za jedną z najbardziej męskich, który przez długi czas ukrywał swoją seksualność. Książka wydaje się być bezpośrednim nawiązaniem do postaci Nicka w serialu Heartstopper, do jego problemów z określeniem swojej tożsamości oraz z dokonaniem coming outu. Książka nie jest dostępna w języku polskim.

Opis wydawcy:

The inspiring true story of one of the first professional athletes to come out while still playing

Gareth Thomas had it all. He was a national hero and a sports icon. He was a leader of men, the captain of Wales and the British Lions. To him, rugby was an expression of cultural identity, a sacred code. It was no mere ball game. It gave him everything, except the freedom to be himself. This is the story of a man with a secret that was slowly killing him; a secret that might devastate not only his own life but the lives of his wife, family, friends, and teammates. The only place where he could find any refuge from the pain and guilt of the lie he was living was on the pitch, playing the sport he loved. But all his success didn't make the strain of hiding who he really was go away. His fear that telling the truth about his sexuality would lose him everything he loved almost sent him over the edge. The deceit ended when Gareth became the world's most prominent athlete to come out as a gay man. His gesture has strengthened strangers, and given him a fresh perspective. Gareth's inspiring and moving story transcends the world of sports to tell a universal truth about feeling like an outsider, and facing up to who you really are.


6. THERE IS NO PLANET B – MIKE BARNES-LEE

THERE IS NO PLANET B heartstopper

To książka dotycząca zmian klimatycznych, o tym, że nie mamy Planety B, innej ewentualności, nowego świata, do którego się przeniesiemy, gdy zniszczymy nasz obecny. Książka nie jest dostępna w języku polskim.

Opis wydawcy:

Escaping to Planet B to avoid environmental catastrophe is pure fantasy. This book is for anyone who yearns for a realistic alternative to the destructive path the world is on at the moment, and wants practical advice on how they can make things better.


ZOBACZ TAKŻE: