Co tu się odkulturalnia? KULTUROWE ZAPOWIEDZI NA MAJ 2018Co tu się odkulturalnia? jest cyklem comiesięcznych (i oby regularnych) postów poświęconych zapowiedziom kulturalnym i premierom z zakresu literatury, filmu czy teatru. Zastrzegam sobie prawo, bo mogę, do wspomnienia tylko o takich nowościach, którymi sama jestem z jakiegoś powodu zainteresowana. To nie egoizm, po prostu dużo tego jest.Wybredny Przegląd Kultury na

MAJ 2018

KSIĄŻKI

W zasadzie to nie do końca wiem, co mam myśleć o Remigiuszu Mrozie. Jak tak dalej pójdzie, jeśli autor utrzyma swoje tempo pisania, to w każdym kolejnym "co tu się odkulturalnia?" będę wspominała o jego kolejnej powieści. Bowiem 9 maja premiera Zerwy, piątego tomu serii z Komisarzem Forstem. W zasadzie ok, tylko że to miała być trylogia. A trylogia, moi drodzy, to trzy tomy. Chyba, że coś się zmieniło i nie jestem doinformowana...


Na tę powieść czekam jak na zbawienie i zła będę, jeśli się rozczaruję. Jestem olbrzymią fanką Sherlocka, a w Nieodgadnionym, czyli pierwszym tomie Truly Devious, szykuje się właśnie ten uwielbiany przeze mnie klimat. Mają być morderstwa, zagadki i tajemniczy Nieodgadniony, a książkę zachwalało wielu zagranicznych booktuberów. W Polsce książki tej autorki ukazywały się głównie w duecie, i to przeważnie w tematyce młodzieżowej, dlatego tym bardziej jestem ogromnie ciekawa, co wyszło z tego kryminału. Od 23 maja w księgarniach. Szykuję pieniążki.


Krwawych historii i ukrytych skarbów nigdy za wiele, dlatego kolejną interesującą mnie powieścią jest Toń Marty Kisiel. Ta autorka zasłynęła głównie z niezwykłego i specyficznego poczucia humoru, prezentowanego chociażby w Dożywociu. Książka ta, z premierą 23 maja, zapowiada się nieco poważniej, ale któż wie, czym nas zaskoczy. Co prawda to Wrocław i Dolny Śląsk, a jakoś dziwnie czyta mi się o polskich miejscowościach, nigdy nie umiem się do tego przestawić, ale to już jakieś moje dziwne spaczenie.


FILMY

Są filmy, na które się po prostu czeka. Bo tak. Nawet jeśli nie wiadomo, czego się po nich spodziewać, to to są TE filmy, z TEGO uniwersum, że dla niektórych to zwyczajnie nierozerwalna część życia. To właśnie czują fani Gwiezdnych Wojen. 15 maja za granicą i 25 maja w Polsce do kin trafia Han Solo: Historie. W filmie tym młody Solo, outsider, podróżuje sobie po galaktyce jako przemytnik, a potem poznaje wielką małpę, którą w przyszłości będzie naśladował niejaki Cumberbatch. Fanką Star Warsów nie jestem, jakoś ominęła mnie ta fala, jednak zwiastun zrobił na mnie naprawdę dobre wrażenie. No i ta obsada - Alden Ehrenreich, Emilia Clarke, Woody Harrelson, Paul Bettany.

W tym samym czasie Marvel będzie kontynuował zbieranie kasy na swoich superbohaterów. 18 maja do polskich kin trafia Martwy Basen numer 2 Deadpool 2. Ryan Reynolds, jako ten okaleczony człowieczek ukrywający się w czerwonym wdzianku, który na wskutek konfliktów z reżyserem doprowadził do zatrudnienia nowego, wróci ze swoim specyficznym poczuciem humoru chronić nas przed złem. To miło z jego strony.SERIALE

Serialowo biednie. Jedyne co, to premiera The Rain, skandynawskiego serialu o epidemii groźnego wirusa, 4 maja. Jak na razie jedyne, co mogę powiedzieć, to że bawi mnie tekst promujący serial: Unikaj deszczu, by żyć. To ja wiecie, zostanę w domu, przed Netflixem czy coś. Nie będę się narażać na atak potwornych kropel.

TEATRY I MUSICALE

W ramach programu „100 wskrzeszeń na 100-lecie Polski” kabaret Pożar w Burdelu przygotowuje serię biograficznych musicali, które wstrząsną Warszawą i Broadwayem. Już 18 maja twórcy – razem z Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach i Teatrem Syrena – wskrzeszą zapomnianą nieco postać Polaka- muzułmanina Józefa Bema. Tematycznie BEM! Musical o patriotach i regeneratach kompletnie do mnie nie przemawia, ale z ciekawości pewnie się wybiorę.

To jest coś, na co wybrać się bardzo chcę, tak bardzo bardzo, tylko liczę na to, że wróci w kolejnym sezonie, bo w tym już nie ogarniam życia. Pokochałam piosenkę Falling slowly od kiedy usłyszałam ją na koncertach Broadway Exclusive. Obiecałam więc sobie, że obejrzę na żywo całą produkcję, jaką jest Once. Od 17 maja ten musical z 2011 roku, stworzony na podstawie filmu Johna Carneya, będzie wystawiany deskach NOVEJ sceny w Teatrze Roma.


WYDARZENIA

Maj to także czas dwóch niesamowitych kulturowych i popkulturowych wydarzeń. Pech chciał, że w tym roku zorganizowano je dokładnie w tym samym czasie, więc nie jestem pewna, jakiego powinnam dokonać wyboru. Każdy będzie zły. Mam tu oczywiście na myśli Pyrkon, festiwal fantastyki (18-20 maja) oraz Warszawskie Targi Książki (17-20 maja). Co zabawne, 19-20 maja, na Stadionie, gdzie odbywają się WTK, na którym w weekendy i tak jest zawsze okrutnie ciasno, organizowany jest Meet Point, czyli spotkanie z YouTuberami. Ha. Haha. Już widzę te dzikie tłumy...

Za to chwilę wcześniej, podczas majówki, zachęcam do wybrania się do Krakowa na SerialCon. Szykuje się kilka naprawdę ciekawych paneli, w tym o Sherlocku czy Doktorze Who. A ten drugi o tyle może się przydać, że chciałoby się ogarnąć zdolność bilokacji, by znaleźć się na kilku panelach jednocześnie.Jak będziecie się odkulturalniać w maju?