CO TU SIĘ ODKULTURALNIA? Kulturowe zapowiedzi na czerwiec 2018Co tu się odkulturalnia? jest cyklem comiesięcznych (i oby regularnych) postów poświęconych zapowiedziom kulturalnym i premierom z zakresu literatury, filmu czy teatru. Zastrzegam sobie prawo, bo mogę, do wspomnienia tylko o takich nowościach, którymi sama jestem z jakiegoś powodu zainteresowana. To nie egoizm, po prostu dużo tego jest.Wybredny Przegląd Kultury na

CZERWIEC 2018

KSIĄŻKI

To nie tak, że zamarzyła mi się ta powieść, jeszcze zanim przeczytałam jej opis. No dobra, w rzeczywistości tak właśnie było. Rzadko kiedy jestem zachwycona okładką i formatem wydania powieści w Polsce. Jednymi z niewielu pozycji, które zasłużyły na me uwielbienie w tym aspekcie, były serie Szóstka Wron oraz Illuminae. Ale kiedy zobaczyłam Kirke; kiedy okazało się, że będzie ona wydana w Polsce w twardej oprawie, z obwolutą, pod którą złoto aż się świeci... No błagam! To takie momenty, gdy książka może być zła, nielogiczna i kuleć edytorsko, ale po prostu chcę ją mieć na półce. Premiera 13 czerwca.A któż to wejdzie nam do wanny w te wakacje? Benedict Cumberbatch! A dokładniej - Patrick Melrose, opowieść o angielskiej arystokracji w nowej wersji okładkowej. Serial na podstawie książki jest już dostępny na HBO GO. Premiera 13 czerwca.

Królowa new adult powraca! Colleen Hoover 20 czerwca przybywa do nas ze swoją kolejną młodzieżową i wzruszającą historią, zatytułowaną Without Merit. Siedemnastoletnia bohaterka, chora matka zamknięta w piwnicy i ojciec mieszkający piętro wyżej z nową rodziną? To może być mocna historia rodzinna.

FILMY

15 czerwca do kin wreszcie trafi Twój Simon, ekranizacja powieści Becky Albertalli. To opowieść dla młodzieży o dorastaniu, poszukiwaniu przyjaciół, miłości i zrozumienia. To również historia skupiająca się na wątkach LGBT, często porównywana do Charliego Stephena Chbosky'ego. Czytałam obie książki - i obie są urocze, ale chyba Simon oraz inni homo sapiens bardziej przypadło mi do gustu.

Nieśmiało przyznam, że bardzo lubię filmy w typie heist, z planowaniem włamań i ukrywanymi przed widzem tajemnicami. Dlatego jestem wielką fanką Iluzji - mimo wszelkich jej błędów. Obejrzałam także wszystkie filmy z serii Ocean's z cyferką. 22 czerwca trafi do nas Ocean's 8, coś a'la prequel do tego cyklu w bardzo kobiecej wersji, tak dla odmiany, co by wszędzie nie wpychać Pitta i Clooneya. Sandra Bullock, Anne Hathaway, Rihanna... Podobno Kopernik też był kobietą.

TEATRY i MUSICALE

11 czerwca w Poznaniu odbędzie się Tribute to Dirty Dancing. 30 lat minęło od premiery filmu i w taki sposób świętujemy. To wielkie muzyczno-taneczne wydarzenie, podczas którego kultowe piosenki zostaną zagrane na żywo, a na scenie zaprezentuje się zespół taneczny. Chcę zobaczyć, czy im wyjdzie ta najpopularniejsza, podobno arcytrudna figura!

13 czerwca w Teatrze Rozrywki w Chorzowie premiera musicalu Stańczyk. Cofniemy się do XVI "złotego wieku" i poznamy historię z perspektywy smutnego Stańczyka znanego nam z obrazu Matejki. Zamek, król - i jeszcze będą śpiewać? Jej!WYDARZENIA

W ostatni weekend miesiąca, 30 czerwca i 1 lipca, w Warszawie, odbędzie się wydarzenie, którego chyba nie będę w stanie sobie odmówić. Sherlockon to konwent fanów Sherlocka Holmesa, na którym zorganizowano panele, prelekcje, pokazy technik kryminalistycznych, warsztaty, konkursy i dużo innych atrakcji. Wejściówka płatna 30 zł. I chyba do zobaczenia :)
Jak będziecie się odkulturalniać w czerwcu?