Bądź kreatywnym duchem, czyli Paranormalni Detektywi, gra planszowa na myślenie

paranormalni detektywi gra opinie

Co się stanie, gdy Sherlock Holmes spotka ducha? Pewnie go wyśmieje – w końcu ten detektyw twardo stąpa po ziemi i nie wierzy w zjawiska paranormalne. Ale załóżmy, że przywołanie duszy z zaświatów jest jedynym sposobem, by dowiedzieć się, jak zginęła jej ludzka powłoka. Brzmi groźnie, ale spokojnie, umarły nie zrobi nam żadnej krzywdy, w zasadzie nie będzie się nawet mógł do nas odezwać. Więc skąd mamy wiedzieć, kto pozbawił życia jego ciało? Duch będzie musiał znaleźć inne sposoby na skontaktowanie się ze śmiertelnikami... Chcecie sprawdzić, jak poszłoby Wam w roli wywołujących duchy śledczych? A może chcecie spróbować swoich sił w roli istoty z zaświatów? Zapraszam więc, przygotujcie duże pokłady kreatywności i siadajcie do planszy, Paranormalni Detektywi czekają!

Paranormalni Detektywi są grą imprezową idealną zarówno dla fanów dedukcji i zagadek kryminalnych, jak i dla tych, którzy od gier planszowych i karcianych wymagają czegoś więcej, niż tylko rzucania kostką – a mianowicie porządnego rozruszania szarych komórek! W tej grze nie zabraknie także mnóstwa dobrego humoru, ponieważ rozgrywka w dużej mierze zależeć będzie od wyobraźni poszczególnych graczy i często dalekich, niezwykle twórczych skojarzeń.

paranormalni detektywi gra opinie

Zasady są proste i szybkie do wytłumaczenia: jeden z graczy jest Duchem, który musi zdradzić kto, gdzie, czym i dlaczego go zabił, pozostali gracze wcielają się w detektywów, którzy zadając odpowiednie pytania będą szukać mordercy, posługując się kartami interakcji – dzięki nim będą prosić Ducha o zabranie głosu i wskazanie sprawcy czy narzędzia zbrodni. Na kartach tych zapisane są już właściwie wszystkie pozostałe potrzebne informacje, czyli do czego dana interakcja nas uprawnia: czasem Duch będzie musiał posługiwać się pantomimą, innym razem kartami tarota, może też próbować narysować coś dłonią detektywa lub wskazać trop znacznikami na planszy na zasadzie przeciwieństw małe-duże, ciężkie-lekkie. Cała zabawa polega na tym, że o ile z pokazaniem czy narysowaniem pistoletu większego problemu nie będzie, to z określeniem burmistrza jako mordercy lub spóźnienia jako przyczyny zgonu posługując się jedynie dźwiękami czy wskazaniem palcem już tak łatwo nie jest i zarówno Duch jak i Detektywi będą zmuszeni popisać się swoją kreatywnością i dobrze przemyśleć, które pojęcie abstrakcyjne łatwiej jest przedstawić rysunkiem lub dźwiękiem, by nie zmarnować kart na wskazówki, które do niczego ich nie doprowadzą.

paranormalni detektywi gra opinie

Na ogromną pochwałę zasługuje wykonanie całej gry. W pudełku nie dość, że znajdują się wszystkie elementy potrzebne do rozgrywki (łącznie z tablicami i markerami ścieralnymi, wiec nie musimy latać po mieszkaniu w poszukiwaniu długopisów i kartek), to jeszcze każdy materiał jest bardzo dobrej jakości. Karty, plansze i żetony są sztywne i uatrakcyjnione pięknymi ilustracjami, a do tego mnóstwo tu nietypowych elementów, którymi będzie mógł posługiwać się Duch podczas próby kontaktu ze śmiertelnikami: są sznury do układania kształtów, są tabliczki ouija, jest i odrysowany ślad nieboszczyka do wskazywania miejsc, w które został zraniony. Każdy z graczy na początku gry wybiera także postać, w którą chce się wcielić: otrzymuje wtedy nieco inne niż pozostali gracze karty interakcji oraz specjalną osłonkę utrudniającą konkurentom wzajemne zaglądanie do swoich notatek. Całość nadaje rozgrywce niesamowitego klimatu!

paranormalni detektywi gra opinie

Podobnie historie morderstw rozwiązywać można w omawianym już Detektywie, jednak tam nacisk położony został na dedukcję, wyciąganie wniosków i snucie hipotez; dodatkowo gra skierowana była do starszych odbiorców. Paranormalni Detektywi są przede wszystkim dobrą zabawą głównie polegającą na interakcjach między graczami, na złapaniu wspólnego języka (być może nawiązując do zrozumiałych tylko dla naszej grupy żartów czy aluzji, co dodaje rozgrywce hermetyczności, ale nie jest konieczne), a do tego przedstawione opowieści są potraktowane z humorem dostosowując sprawy do młodszych graczy, 12+ (niektóre historie zawierają bardziej brutalne elementy, te karty zostały oznaczone pieczątką "kontrola rodzicielska" – rodzic może ją przeczytać i sam zadecydować, czy jest to rozgrywka odpowiednia do poziomu rozwoju pociechy).

paranormalni detektywi gra opinie

Problemem czy też wadą większości gier opartych na rozwiązywaniu pewnej zamkniętej liczby spraw kryminalnych jest brak regrywalności: po rozwikłaniu danego przestępstwa w zasadzie nie ma większego sensu na ponowną rozgrywkę, ponieważ dość łatwo można przypomnieć sobie całą historię. W Paranormalnych Detektywach natomiast wygląda to nieco lepiej, gdyż otrzymujemy 28 scenariuszy, do tego po wejściu  na stronę internetową gry mamy możliwość pobrania dodatkowych opowieści – ta baza pewnie będzie powiększała się z czasem. Istnieje także jeszcze jeden sposób, by gry nie odrzucić w kąt: wystarczy, że osoba, do której gra należy czy też ta, która ma już wszystkie scenariusze za sobą, grając z coraz to nowymi towarzyszami zawsze będzie wcielała się w rolę Ducha, wcześniejsza znajomość kart nie jest wtedy przeszkodą, a zabawa i tak będzie, bo nigdy nie wiadomo, jak inni gracze zmodyfikują zadawane pytania czy jakimi kartami interakcji będą chcieli się posłużyć. Problem braku regrywalności został więc tu sprytnie rozwiązany!

paranormalni detektywi gra opinie

Paranormalni Detektywi są naprawdę jedną z lepszych, ciekawszych i zabawniejszych gier, w jakie miałam okazję grać w ostatnim czasie. W grze można zarówno ze sobą konkurować, jak i współpracować, do tego świetnie się bawić mimo ciągle lekko nadwyrężonych zwojów mózgowych. Czym jesteśmy bardziej kreatywni i myślimy niestereotypowo, tym rozgrywka będzie lepsza! Jeżeli macie ochotę rozwiązać kilka spraw kryminalnych, a do tego spróbować wydać dźwięk nakierowujący pozostałych graczy na zorganizowaną mafię czy odgadnąć, jakie morderstwo miała na myśli druga osoba rysując zegarek – koniecznie sięgnijcie po Paranormalnych Detektywów!

Gra do kupienia TUTAJ

paranormalni detektywi gra opinie