Prowadzę interaktywne, książkowe śledztwo – Kroniki Cypher

kroniki cypher interaktywna gra książkowa opinie

CY.P.H.E.R. to międzynarodowa organizacja zajmująca się wyzwaniami, którym nie podołały narodowe agencje bezpieczeństwa. Przeprowadza dochodzenia, korzystając zarówno z najnowocześniejszych technologii cyfrowych, jak i z tradycyjnych metod operacyjnych. Teraz i Ty dołączasz do tej grupy, by rozwiązać sprawę trzech pozornie niepowiązanych ze sobą zaginięć.


Od lat fascynowały mnie wszelkiego rodzaju zagadki logiczne: zaczytywałam się w Sherlocku Holmesie, próbowałam swoich sił w dedukcji i indukcji, tworzyłam detektywistyczne filmy interaktywne oraz grałam w wymagające skupienia i umiejętności łączenia faktów planszówki. Nie mogłam więc oprzeć się możliwości sięgnięcia po kolejną książkową grę interaktywną, jaką są Kroniki Cypher.

kroniki cypher opinie

To już kolejny, po Dziennikach 29, książkowy escape room Dimitrisa Chassapakisa. O ile w tamtych wydaniach skupialiśmy się na mrocznych, nieco fantastycznych zjawiskach, które próbowaliśmy zrozumieć rozwiązując wyłamujące się ze schematów zagadki, tak Kroniki Cypher zabierają nas we współczesny, wypełniony technologią świat policji, tajnych baz danych i poufnych informacji. Zaginęły trzy osoby, pozornie nikt nie widzi między tymi wydarzeniami powiązań, ale agencja CY.P.H.E.R. wie, że jest coś na rzeczy i zabiera się do pracy.

Cała zabawa w Kronikach Cypher polega na tym, że każda strona dostarcza nam raport sprawy oraz zagadkę, którą musimy rozwiązać. Nie są to w żadnym wypadku proste wykreślanki czy sudoku – czasem to zdjęcie, fragment mapy, odcisków palców czy wyrwanej kartki, często nie dostajemy nawet instrukcji czy określonego polecenia, co do tego, co ma stanowić wynik. Musimy myśleć nieschematycznie, czasem obrócić książkę, innym razem zajrzeć do internetu. Rzadko kiedy zadanie jest tak oczywiste, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Po otrzymaniu rozwiązania wpisujemy go w naszą wirtualną bazę, do której dostęp otrzymujemy po zeskanowaniu kodu QR widocznego na każdej stronie. Jeżeli mamy rację, dostaniemy informację zwrotną od współpracowników, krótką rozmowę na tajnym komunikatorze oraz hasła, które pomogą nam w kolejnych zagadkach. Naszym zadaniem jest rozwikłać wszystkie tajemnice i znaleźć przestępcę, zanim zaginą kolejne osoby.

kroniki cypher opinie

Przy tej książce naprawdę można się zmęczyć. Oczywiście, są zagadki prostsze, ale i takie, których pomysł na rozwiązanie przyjdzie nam do głowy dopiero za -nastym podejściem. Mimo to poziom ten oceniam na nieco prostszy niż w Dzienniku 29, w którym to często nie miałam zielonego pojęcia, co zrobić (tu pierwsze 10 zagadek rozwikłałam spokojnie w pół godziny). Ale jednak trzeba zaznaczyć, że po przerobieniu kilku takich tytułów przejście każdego kolejnego zajmuje mniej czasu – zwyczajnie wiemy już, jak myśleć i na co zwracać uwagę. Mnie weszło to już w krew do tego stopnia, że momentami kombinuję aż za bardzo i uznaję, że rozwiązanie otrzymane za pierwszym podejściem nie może być tym właściwym, bo jest zbyt proste i oczywiste. Okazuje się, że tylko dla mnie, właśnie przez wspomniane nabycie wprawy, ponieważ pozostałym osobom z mojego otoczenia dojście do niego zajęło znacznie więcej czasu.

Cennym i jak najbardziej trafionym zabiegiem jest tutaj dodanie fabuły do zestawu różnego rodzaju odrębnych od siebie łamigłówek. Policyjne śledztwo wprowadza nas w konkretny klimat, do tego komunikator i widziane na ekranie telefonu migające kropeczki, gdy odpisuje nam wirtualny współpracownik sprawiają, że czujemy się częścią realnej akcji. Warto zaznaczyć, że telefon lub tablet z dostępem do sieci będzie tutaj konieczny – nie musimy jednak instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, wystarczy nam przeglądarka internetowa, ewentualnie aparat z możliwością skanowania kodu QR. Jest to też na tyle sprytne, że nie możemy omijać zagadek i rozwiązywać ich "na wyrywki" – często do rozwiązania jednej z nich potrzebne jest hasło otrzymane podczas wirtualnej rozmowy, do której dostęp otrzymamy dopiero po rozwikłaniu którejś z poprzednich.

kroniki cypher opinie

Kroniki Cypher z pewnością przypadną do gustu wszystkim fanom zagadek logicznych – czy takich publikowanych w internecie, które "rozwiązuje tylko 2% społeczeństwa", czy wszystkich zbliżonych do testów na inteligencje. Trzeba się tu wykazać niezłą kreatywnością i rozruszać swoje szare komórki. Do tego cała zbudowana wokół łamigłówek kryminalna fabuła naprawdę wciąga i jeżeli polubiliście się z grą planszową Detektyw lub mobilną Duskwood, to i w tej rozgrywce przepadniecie na długie godziny. Wybredna Maruda aprobuje i wręcza wybredną okejkę!


Tekst stworzony we współpracy z FoxGames. Kroniki Cypher kupisz TUTAJ.


ZOBACZ TAKŻE: