Lubisz serial Wednesday? Sprawdź książki w podobnym klimacie!

książki podobne do wednesday netflix

Jeżeli nie słyszeliście o serialu Wednesday, to prawdopodobnie żyjecie pod kamieniem. Ta nowa produkcja Netflixa osiągnęła ogromny sukces, nawiązuje oczywiście do kultowej Rodziny Addamsów, ale w lekko w odświeżonej formie. Dziś mam dla Was listę książek w podobnym klimacie.


TEN MATERIAŁ OBEJRZYSZ TAKŻE NA YOUTUBE

Jeżeli polubiliście Rodzinkę Addamsów, a przede wszystkim netfliksowską Wednesday, czyli młodzieżowy i mroczny serial, ze szkołą, przyjaźniami i romansami niczym w teen dramie z jednej strony i z tajemniczą, morderczą, kryminalną sprawą z drugiej – to zestawienie będzie dla Was! 

AKADEMIA DOBRA I ZŁA – SOMAN CHAINANI

akademia dobra i zła książka podobne do wednesday

Dwie akademie – w jednej szkolą się złe postacie z baśni oraz ich potomkowie (córka Maleficent czy syn Jafara), w drugiej są same księżniczki, Kopciuszki i inne pełne empatii stworzenia (trochę jak w serii Następcy od Disneya). Nasze dwie bohaterki trafiają przez pomyłkę nie tam, gdzie miały się znaleźć. A są od siebie różne niczym Wednesday i Enid. Z czasem dowiemy się, z czego wynikają te odgórne podziały i czy serca uczniów faktycznie są tylko albo czarne, albo różowe. Dostępna jest także ekranizacja na Netflix – film skierowano do widzów w różnym wieku, książki wydają się być przeznaczone dla młodszych odbiorców.

NIEODGADNIONY – MAUREEN JOHNSON

nieodgadniony książka podobne do wednesday

Nieodgadniony to młodzieżowa i bardzo klimatyczna historia, której akcja rozgrywa się w prywatnej, elitarnej szkole. Jej założyciel twierdził, że nauka jest zabawą, więc budynek zaprojektował tak, by znalazło się w nim wiele zagadek, łamigłówek, ukrytych przejść, korytarzy i zapadni. Nasza główna bohaterka nie dość, że będzie się musiała odnaleźć w realiach szkoły, to jeszcze spróbuje rozwiązać kryminalną zagadkę sprzed lat – tajemnicę dotyczącą zniknięcia żony i córki patrona akademii.

KSIĘGA CMENTARNA – NEIL GAIMAN

księga cmentarna książka podobne do wednesday

Uciekające przed mordercą dziecko ukrywa się na cmentarzu – czyż to nie romantyczne rozpoczęcie fabuły? Chłopiec jest tam wychowywany przez duchy i zjawy, a życia uczy się od umarłych. Oczywiście, gdzieś we mgle nadal czai się morderca... Rodzina Addamsów także uwielbiała cmentarne klimaty, więc ten tytuł wydaje się idealną propozycją dla jej fanów.

KORALINA – NEIL GAIMAN

Koralina książka podobne do wednesday

Kolejna, chyba nawet popularniejsza propozycja od Neila Gaimana, to Koralina – groza i pełna niepokoju historia dla osób w różnym wieku. Po przeprowadzce do nowego domu dziewczynka odnajduje tajemnicze drzwi, a za nimi jej własny dom i jej prawdziwi rodzice. Prawdziwi? Są nieco odmienieni, jacyś milsi. Do tego wciąż proszą, by została z nimi na zawsze... Koralinę możecie przeczytać w formie książkowej, ale do dyspozycji macie także komiksy i filmy.

GALLANT – V. E. SCHWAB

Gallant książka podobne do wednesday

Tajemnicze drzwi odnajdziecie także w książce Gallant. Główna bohaterka, Olivia, wychowywała się w szkole dla dziewcząt, a teraz, niespodziewanie, otrzymuje zaproszenie do własnego domu. Co prawda trochę dziwi ją, że rodzina wciąż żyje i do tego chce spędzić z nią czas. Posiadłość okazuje się być mroczna i wypełniona nawiedzającymi korytarze Martwiakami. Gdy dziewczyna odnajduje tajemnicze drzwi odkrywa, że za nimi znajduje się kopia domu, w którym się znajduje – ale zrujnowanego i pełnego silnych potworów...

DZIEWIĄTY DOM – LEIGH BARDUGO

Dziewiąty Dom książka podobne do wednesday

Ta propozycja skierowana jest już do dojrzałych czytelników. Dziewiąty Dom to książka w klimatach dark academia, krwawa i skomplikowana, ale także dość powolna. Alex nie może sobie poradzić z traumą, z demonami przeszłości, przez które rzuciła szkołę. Teraz może studiować na prestiżowej uczelni, ale w zamian musi monitorować działania tajemniczych stowarzyszeń. Gdy dochodzi do morderstwa, Alex, niczym Wednesday, postanawia zacząć działać na własną rękę.


Jakie tytuły dorzucisz do tego zestawienia?

Jeżeli natomiast interesujecie się także, musicalami to nie mogę nie zaprosić Was do tekstu, który pojawił się na KierunekMusical.pl – z musicalami idealnymi dla fanów serialu Wednesday.


ZOBACZ TAKŻE:

Paper Girls – komiks czy serial?

Gdyby Harry Styles był książką...

O musicalu Rodzina Addamsów w Teatrze Syrena