Enola Holmes i 5 powodów, dla których warto przeczytać serię książek Nancy Springer

enola holmes seria książek

Czy poznaliście już Enolę Holmes, młodą detektywkę, która przechytrzyła swojego słynnego brata, Sherlocka? Toż to przecież lektura obowiązkowa dla fanów kryminałów z epoki wiktoriańskiej z domieszką feminizmu i dużą dozą dowcipu! Jeśli nie czytaliście jeszcze serii książek Nancy Springer, która zainspirowała filmową sensację Netfliksa, tracicie niezwykle wciągającą i pouczającą literacką przygodę! Chwyćcie więc za szkło powiększające i poznajcie pięć powodów, dla których koniecznie musicie przeczytać serię książek o Enoli Holmes.


1. Dla starszych i młodszych

W wypadku Enoli wiek to tylko liczba. Książki Nancy Springer są idealnym wyborem zarówno dla młodych peselem, jak i tych młodych duchem. Każdy tom serii nie jest zbyt gruby (około 200 stron dużym fontem) i napisany został prostym językiem – chociaż nie zabraknie słownictwa stylizowanego na XIX wiek; warto więc czytać je wraz ze swoją pociechą, by móc rozwiewać wszelkie wątpliwości. Postać Enoli to bohaterka, z którą można się utożsamić i która stanowi inspirację zarówno dla nastolatków poszukujących wzoru do naśladowania, jak i dla dorosłych, którzy chcą odzyskać część młodzieńczych wspomnień.

enola holmes zagadki w książkach

2. Akcja, przygoda i sprawy kryminalne

Enola Holmes nie jest typową młodą damą XIX wieku. Jest mistrzynią kamuflażu, błyskotliwą kryptografką i utalentowaną mistrzynią sztuk walki. Książki są więc pełne ekscytujących sekwencji akcji, wciągających tajemnic i spraw kryminalnych do rozwiązania oraz odważnych eskapad, które będą trzymać w napięciu młodego czytelnika. Nie zabraknie również kodów do rozwikłania – rozwiązania zagadek możemy szukać wraz z bohaterką.

ZOBACZ TAKŻE: Lockwood i spółka – kryminalnie, paranormalnie i dla młodzieży

3. Rodzina i rozwój relacji

Chociaż seria książek Nancy Springer skupia się na Enoli, w historii nie zabraknie także jej słynnych braci. Rodzeństwo Holmes bardzo się od siebie różni, a autorce udaje się w atrakcyjny sposób przedstawić złożoność dynamiki rodziny i relacji, które z tomu na tom przechodzą zauważalną metamorfozę. Wysiłki dziewczyny mające na celu odnalezienie zaginionej matki oraz jej interakcje z braćmi, Sherlockiem i Mycroftem, dodają opowieści głębi. Dzięki temu czytelnicy są świadkami rozwoju i ewolucji charakteru Enoli, ale także zmiany podejścia jej bliskich od "masz zachowywać się tak, jak mówią konwenanse" do "możesz być tym, kim chcesz".

enola holmes kiedy tom

4. Feminizm w XIX wieku

W czasach, gdy od kobiet oczekiwano skromności i posłuszeństwa, Enola Holmes wyróżnia się na tle swoich rówieśniczek. Jej niezależność, inteligencja i odmowa dostosowania się do norm społecznych podważają status quo i rzucają nowe światło na życie i trudności XIX-wiecznych kobiet. Oczami Enoli czytelnicy zyskują wgląd w ograniczenia nałożone na kobiety i próby uwolnienia się z nich.

5. Enola Holmes – książka a film

Przeczytanie serii książek Nancy Springer pozwoli Wam na pełnoprawne i świadome porównanie papierowego pierwowzoru z jej ekranizacją. Podczas gdy adaptacja filmowa Enoli Holmes, stworzona przez Netflix, przedstawiła tę postać szerszej publiczności i podrasowała jej charakter, by przemówić do szerszego targetu (np. wprowadziła romans), tak książki oferują bogatsze i bardziej szczegółowe wrażenia. Lektura serii pozwala zagłębić się w myśli i motywacje dziewczyny, a także poznać dodatkowe wątki i postacie, które zostały pominięte na ekranie. 

enola holmes książka a film ekranizacja

Poznaliście pięć powodów, dla których warto zagłębić się w serię książek o Enoli Holmes autorstwa Nancy Springer. Dzięki uroczemu połączeniu tajemnic historycznych, wątków feministycznych i odważnej młodej detektywki, ta wiktoriańska przygoda urzeknie zarówno oddanych fanów Sherlocka, jak i osób po prostu szukających wciągającej historii.

ZOBACZ TAKŻE: Jak czytać Sherlocka Holmesa? Kolejność tomów

Kolejność czytania książek o Enoli Holmes

  1. Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
  2. Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady
  3. Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów
  4. Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza
  5. Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie
  6. Enola Holmes. Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej
  7. Enola Holmes. Sprawa czarnego powozu
  8. Enola Holmes. Sprawa brawurowej ucieczki

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Poradnia K.