Nowy sezon musicalowy – zapowiedzi i premiery 2018/2019


Nie dla wszystkich wakacje są czasem błogiego wypoczynku. Aktorzy, muzycy i tancerze ciężko pracują w teatrach wyciskając z siebie wszystkie poty na codziennych próbach po to, by na jesieni dać nam sztukę – tę wzruszającą, tę pełną energii, tę refleksyjną czy tę zachęcającą do zabawy. Przyjrzyjmy się więc, jakie musicale trafią do polskich teatrów w najbliższych miesiącach, bo jesień to premier czas! 


Nie wiem, jak Wy, ale ja już zacieram rączki na myśl o tych wszystkich nowych tytułach! Żeby tego było mało, znalazłam też kilka powracających, na które nie miałam okazji się wybrać – to chyba dobry moment, by nadrobić zaległości? Nie oszukujmy się, na musicale każdy moment jest dobry.


CO? Rodzinna Addamsów. Komiks, serial, film, później musical (Marshall Brickman i Rick Elice). Wystawiany na Broadwayu od 2010 roku. Historia upiornej, przerażającej rodzinki żyjącej w mroku. Trafiła się jednak czarna biała owca, księżniczka ciemności, której serce zaczyna bić mocniej na widok uroczego chłopaka.
GDZIE? W Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz w Teatrze Syrena w Warszawie.
KIEDY? Premiera w Warszawie 8 września, w Poznaniu 22 września.
KTO? Większość twórców odpowiadała za realizację Rodziny Addamsów w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Jacek Mikołajczyk (reżyseria), Tomasz Filipczak i Piotr Deptuch (kierownictwo muzyczne), Ewelina Adamska-Porczyk (choreografia). W rolach głównych m.in.: Marta Wiejak, Anna Terpiłowska, Tomasz Steciuk, Przemysław Glapiński, Weronika Bochat-Piotrowska, Anastazja Simińska, Agnieszka Tylutki, Damian Aleksander, Maciej Pawlak, Karol Drozd i inni.


CO? Twist and Shout. Całkiem nowa produkcja stworzona w oparciu o hity zespołu The Beatles. Fabuła skupia się na perypetiach projektanta mody powracającego do Warszawy, by tam spotkać tajemniczego Sierżanta Pieprza, a wszystko przy nowoczesnych aranżacjach znanych nam przebojów. Podpatruję w social mediach przygotowania, chyba będzie sztos.
GDZIE? W Teatrze Rampa w Warszawie.
KIEDY? Premiera 6 października.
KTO? Irene Arredondo (scenariusz), Santiago Bello (reżyseria i choreografia), Jan Stokłosa (kierownictwo muzyczne). W rolach głównych m.in.: Jakub Wocial, Natalia Piotrowska, Małgorzata Regent, Ewa Szlachcic, Anna Sztejner, Wiktoria Jabłońska, Paulina Janczak, Bartosz Figurski, Sebastian Machalski, Maciej Pawlak, Przemysław Niedzielski i inni.
CO? Madagaskar – musicalowa przygoda, a chyba wszyscy pokochali tę animację i "Wyginam śmiało ciało". Spektakl o podróży paczki zwierzęcych przyjaciół z ZOO na Madagaskar teoretycznie skierowany jest do młodszych odbiorców, ale wcale nie jestem za stara, jestem niska, bez problemu niepostrzeżenie schowam się w tłumie dzieci na publiczności.
GDZIE? Teatr Muzyczny w Łodzi.
KIEDY? Premiera 6 października.
KTO? Spektakl wyreżyseruje Jakub Szydłowski. Obsada nie jest znana, a moje domysły związane ze śledzeniem social mediów aktorów się nie liczą. Uzupełnię dane, jak będzie coś wiadomo.CO? Blaszany Bębenek, musical stworzony na podstawie powieści Guntera Grassa o chłopcu, który nie chciał urosnąć, sklepie z zabawkami i czasach nazizmu skierowany do osób powyżej 16 roku życia.
GDZIE? Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu.
KIEDY? Premiera 6 października
KTO? Za scenariusz, teksty piosenek i reżyserię odpowiada Wojciech Kościelniak. Kierownictwo muzyczne Mariusz Obijalski i Adam Skrzypek, choreografia Ewelina Adamska-Porczyk. W rolach głównych m.in. Agata Kucińska, Katarzyna Pietruska, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Alicja Kalinowska, Artur Caturian, Maciej Maciejewski, Błażej Stancel, Justyna Szafran i inni.


CO? Oto Oliver Twist, musical Teatru Muzycznego TINTILO na motywach powieści Charlesa Dickensa. XIX-wieczna Anglia, mroczne uliczki i ukryty przekaz skierowany do młodszego odbiorcy.
GDZIE? Teatr Rampa w Warszawie (Teatr Muzyczny TINTILO).
KIEDY? Premiera 8 września.
KTO? Adaptacja i reżyseria: Teresa Kurpias-Grabowska. Teksty piosenek: Natalia Świder. Kompozycje piosenek: Anna Bajak, Natalia Bajak. Muzyka: Marcin Kuczewski. Choreografia: Santiago Bello, Marcin Furga.

Prócz tego po wakacjach na scenę wraca wiele uwielbianych przez widzów tytułów, m.in. Piloci i Once w Teatrze Roma w Warszawie, Les Miserables oraz Jesus Christ Superstar w Teatrze Muzycznym w Łodzi, Rapsodia z Demonem, Kobiety na skraju załamania nerwowego i, od marca, Jesus Christ Superstar w Teatrze Rampa w Warszawie, Doktor Żywago w Operze i Filharmonii Podlaskiej, Metro, Romeo i Julia, Polita oraz Piotruś Pan w Buffo w Warszawie, Chicago w krakowskim Teatrze Variete, Spamalot w Śródmiejskim Teatrze Muzycznym, Kinky Boots i Cabaret w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Czarownice z Eastwick oraz BEM w Teatrze Syrena w Warszawie, Nine, Zakonnica w przebraniu, Jekyll&Hyde oraz Footloose w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Wiedźmin, Lalka, Gorączka sobotniej nocy, Notre Dame de Paris, Chłopi oraz Ghost w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a także muzyczne i musicalowe trasy koncertowe, np. Queen Symfonicznie, Queen Tribute, czy Dream of Broadway.

Jak prezentują się Wasze plany?