Książki dla fanów serialu Loki, czyli co robimy czekając na drugi sezon

W tym roku Marvel postawił na seriale. Zaczęliśmy od WandaVision, potem poznaliśmy lepiej Falcona i Zimowego Żołnierza, aż przyszedł czas na powrót postaci, za którą wielu fanów MCU tęskniło szalenie. Pierwszy sezon serialu Loki emitowanego na Disney+ już za nami, kontynuację zapowiedziano, ale na razie pozostaje nam trwać w hiatusie, w długim oczekiwaniu, cierpiąc straszliwie i tworząc w głowie kolejne teorie na dopasowanie tej produkcji do nadchodzących filmów, głównie Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Przybywam więc dziś z czymś, co to oczekiwanie może nieco ułatwić.


Oczywiście możemy teraz odświeżać sobie wszelkie dotychczasowe produkcje ze stajni Marvela, możemy także pochylić się nad oryginalnymi komiksami, próbując wyciągnąć z nich jak najwięcej elementów, które mogłyby świadczyć o kolejnych krokach Kevina Feige. Ale możemy także sięgnąć po kilka innych książek młodzieżowych, które co prawda nie dotyczą stricte postaci Lokiego, ale jednak charakteryzują się podobnym vibem co jego serial: jeżeli więc chcielibyście choć na chwilę wrócić do świata magii, do zabawy liniami czasowymi i kilkoma wcieleniami jednej postaci oraz jeśli chcecie poznać charyzmatycznych, wielowymiarowych i nie zawsze pozytywnych bohaterów, to zapraszam na dzisiejsze zestawienie.

ZOBACZ TAKŻE: Książki młodzieżowe dla fanów Uniwersum Marvela


KSIĄŻKI PODOBNE DO SERIALU LOKI


vicious

VICIOUS / V. E. SCHWAB

To młodzieżowa historia, w której roi się od villainów. Od istot, które czują się superbohaterami, jednak z nieco wypaczonym poczuciem wartości, moralności, z problemem rozróżniania dobra od zła. Każdy jest niebezpieczny, każdy ma coś na sumieniu, każdy może zdradzić i skrzywdzić drugą osobę.

Opis wydawcy:
Życie – takie, jakim jest naprawdę – to walka nie między złym a dobrym,  lecz między złym, a jeszcze gorszym.
Victor i Eli poznali się na studiach. Genialni, aroganccy i zdolni, od początku zauważyli w sobie tę samą wielką ambicję. W ciągu ostatniego roku zajęć wspólnie zainteresowali się badaniami nad adrenaliną, doświadczeniami bliskimi śmierci i pozornie nadprzyrodzonymi zdarzeniami, które ujawniły, że w odpowiednich warunkach można rozwinąć w sobie nadzwyczajne zdolności. Kiedy ich prosta teoria naukowa zamienia się w poważny eksperyment, sprawy zaczynają się komplikować…
Dziesięć lat później Victor ucieka z więzienia, a jego celem jest znalezienie byłego przyjaciela. W podróży towarzyszy mu znajomy z celi – Mitch, a na ich drodze staje Sydney – ranna dziewczyna, której powściągliwa natura skrywa niejedną tajemnicę.
Wrogowie uzbrojeni w straszliwą moc, napędzani wspomnieniem zdrady i straty, wyznaczyli kurs zemsty. Kto przeżyje pełne nienawiści starcie? Przed wami porywająca opowieść o ambicjach, zazdrości, pożądaniu i mrocznych, nadprzyrodzonych mocach!


dziewczyna, która wybrała swój los
DZIEWCZYNA, KTÓRA WYBRAŁA SWÓJ LOS / KASIE WEST

Nie jest to może literatura wysokich lotów, raczej typowa młodzieżówka ze standardowymi szkolnymi problemami nastolatków. Jednak nasza główna bohaterka posiada niezwykłą umiejętność spoglądania w swoją własną przyszłość: gdy stoi na rozstaju dróg może sprawdzić, co się wydarzy, gdy pójdzie w jedną lub w drugą stronę. Może to nam nieco przypominać moce Doctora Strange'a lub warianty Lokiego, bo obserwujemy kilka możliwych wersji przyszłości.

Opis wydawcy:
Życie Addison Coleman sprowadza się do nieustannego pytania „a co, jeśli...”? Nie byłoby w tym nic nietypowego, gdyby nie fakt, że dziewczyna ma moc Sprawdzania – może wejrzeć w przyszłość i poznać skutki swoich decyzji. Kiedy więc okazuje się, że rodzice Addison postanawiają się rozwieść i stawiają ją przed wyborem, z kim chce zamieszkać, jej niezwykłe zdolności nabierają zupełnie nowego znaczenia. W jednej z wersji przyszłości Addie mieszka z mamą i wiedzie dotychczasowe, dobrze sobie znane życie, które jednak nie jest usłane różami – nęka ją najpopularniejszy chłopak w szkole i sprawa wygląda co najmniej nieciekawie. W drugiej wersji Addison zaczyna nową szkołę i zakochuje się w spokojnym artyście. Uroczo, prawda? Ale i ta rzeczywistość nie jest tak różowa, jak mogłoby się wydawać, bo dziewczyna zostaje wciągnięta w śledztwo w sprawie morderstwa, a sprawy przybierają mroczniejszy obrót. Wiedząc tak wiele i mając równie wiele do stracenia, Addie musi zadecydować, w jakiej rzeczywistości... i bez kogo chce żyć.


niewidzialne życie addie larue
NIEWIDZIALNE ŻYCIE ADDIE LARUE / V. E. SCHWAB

Zabawę czasem i niejako wariantami odnajdziemy także w Niewidzialnym Życiu Addie LaRue. W tej powieści nasza główna bohaterka zadarła nie z tymi bogami, co trzeba, przez co może i otrzymuje to, czego pragnęła, czyli wieczne życie i całkowitą niezależność, jednak kara za to jest sroga: nikt nie może jej zapamiętać i gdy tylko zniknie drugiej osobie z oczu ta całkowicie zapomina o istnieniu Addie. To trochę tak, jakby dziewczyna szła po innej niż ludzkość, równoległej linii czasu, która jest na bieżąco wymazywana.

Opis wydawcy: 
„Nigdy nie módl się do bogów, którzy odpowiadają po zmroku”. Francja, rok 1714. Uciekająca sprzed ołtarza młoda dziewczyna imieniem Adeline popełnia niewyobrażalny błąd. Zawiera umowę z diabłem. Faustowski pakt nakłada na nią ograniczenie – możliwość wiecznego życia bez szansy na bycie zapamiętaną przez kogokolwiek – dlatego Addie decyduje się opuścić swoją wioskę, albowiem straciła wszystko. Dziewczyna jest zdeterminowana znaleźć dla siebie właściwe miejsce, nawet jeśli została skazana na wieczną samotność. Ale czy na pewno? Każdego roku, w dniu jej urodzin, tajemniczy Luc przychodzi z wizytą i pyta, czy Addie jest już gotowa, by oddać mu swą duszę. Ich mroczna i ekscytująca gra będzie trwać przez wieki. Minie trzysta lat, zanim Addie odwiedzi ukrytą w Nowym Jorku księgarnię i pozna kogoś, kto zapamięta jej imię – i nagle wszystko znów zmieni się na zawsze. 

siedem śmierci evelyn hardcastle
SIEDEM ŚMIERCI EVELYN HARDCASTLE / STUART TURTON

Rozwiązanie tajemnicy kilku wcieleń jednej osoby czeka na nas także w Siedmiu Śmierciach Evelyn Hardcastle. To kryminał na miarę Agathy Christie, z zagadką zamkniętego pokoju, jednak i z elementami fantastycznymi. Naszym bohaterem jest bowiem ktoś, kto przeżywa dzień świstaka: co i rusz budzi się w innym ciele, dokładnie tego samego dnia i będzie to trwało do momentu, aż znajdzie mordercę. Musi jednak rozmyślnie wykorzystywać możliwości, jakie dają mu poszczególne ciała: do innych miejsc będzie miał bowiem dostęp jako służący i czego innego dowie się, będąc bogatą panią domu. Co więcej okazuje się, że nie tylko on posiada takie umiejętności...

Opis wydawcy: 
O jedenastej wieczorem Evelyn Hardcastle zostanie zamordowana. Masz osiem dni i osiem wcieleń. Pozwolimy ci odejść pod warunkiem, że odkryjesz, kto jest zabójcą. Zrozumiano? W takim razie zaczynamy… Evelyn Hardcastle będzie umierać każdego dnia, aż do momentu, gdy ktoś odkryje, kim jest jej zabójca. Wśród gości zaproszonych do Blackheath jest kilku ludzi, którzy próbują to zrobić. Nie mają równych szans ani równych możliwości. Stale przeżywają ten sam dzień, usiłując rozwiązać zagadkę, lecz każdy wieczór nieubłaganie przeszywa dźwięk wystrzału z rewolweru…

mitologia nordycka
MITOLOGIA NORDYCKA / NEIL GAIMAN

Dość oczywistym wyborem w dzisiejszym zestawieniu wydaje się być Mitologia Nordycka. To zbiór skandynawskich historii, w których pojawia się nie tylko Loki, ale i Thor!

Opis wydawcy:
Autor książki „Mity nordyckie” zainspirował się dawnymi opowieściami ze Skandynawii. Dzięki literackiej wędrówce do korzeni mitów nordyckich, mógł przedstawić Ci nowe, barwne, ale jakże zajmujące wersje najciekawszych historii pochodzących ze Skandynawii. Jego opisy są plastyczne i pełne pasji. Dawni bogowie ludu nordyckiego ożywają na kartach jego dzieła. Poznaj tych pełnych namiętności, wybuchowych, często złośliwych i okrutnych bogów. Czego możesz oczekiwać po dziele Gaimana? Barwnych przygód z Thorem w roli głównej, opowieściach o Lokim, Odynie czy Frei. Historie te świetnie się czyta, głównie za sprawą błyskotliwego języka autora. Sięgnij po tę pozycję, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś nowego o dawnych wierzeniach ludów nordyckich.

kłamca
KŁAMCA / JAKUB ĆWIEK

Tak się składa, że Loki pojawia się także w naszej rodzimej literaturze. U Jakuba Ćwieka jest to niezwykle przebojowy i nikczemny chłopiec na boskie i anielskie posyłki. Przygotujcie się na ostry język i rock&roll!

Opis wydawcy:
Jest jeden Bóg... To znaczy był, bo odszedł i dziś nikt nie wie, gdzie się podziewa. Zanim jednak zniknął na dobre, dał ludziom wyobraźnię, wolną wolę i siłę wiary, a ci wykorzystali owe dary, by stworzyć sobie nowych bogów, półbogów, tytanów i innych, którzy zasiedlili ziemię i wprowadzili nowe porządki. Aniołowie potrzebują sojusznika, którego nie obowiązują ich rygorystyczne zasady i prawa. Kogoś, kto pomoże im wygrywać w toczących się na ziemi starciach i bez problemu odnajdzie się zarówno pośród istot mitycznych, jak i współczesnych ludzi. Wybór archaniołów pada na Lokiego, boga ognia i kłamstwa z panteonu Asów. Współpraca zaczyna się obiecująco, ale czy ktoś taki jak on da się długo trzymać na krótkiej smyczy?

stalowe serce
STALOWE SERCE / BRANDON SANDERSON

Gdyby walczący o tron Asgardu i czujący się lepszy niż reszta społeczeństwa Loki był grupą ludzi... To właśnie dzieje się w Stalowym Sercu: gdy część społeczeństwa zostaje obdarzona niezwykłą mocą w ich sercu budzi się silna potrzeba sprawowania władzy i skurzenia woli pozostałych, słabszych mieszkańców. Całość może nieco przypominać przygody Avengersów.

Opis wydawcy:
W zdewastowanym świecie przyszłości superbohaterowie są dla ludzkości przekleństwem. Dziesięć lat temu pojawiła się na niebie Calamity. Był to impuls, który sprawił, że niektórzy ze zwykłych dotąd ludzi zaczęli się zmieniać i przejawiać niezwykłe umiejętności. Zdumione społeczeństwo nazwało ich Epikami. Epicy nie są przyjaciółmi gatunku ludzkiego. Niezwykłe zdolności sprawiły, że odczuwają wielkie pragnienie sprawowania władzy. Ale żeby rządzić ludźmi, trzeba skruszyć ich wolę. Teraz, w mieście znanym niegdyś jako Chicago, niewiarygodnie potężny Epik zwany Stalowym Sercem sprawuje rządy Imperatora. Posiada siłę kilku ludzi i potrafi kontrolować żywioły. Oznacza to, że nie można go pokonać. Nikt nie podejmuje więc z nim walki… Nikt prócz Mścicieli.

dobry omen
DOBRY OMEN / NEIL GAIMAN & TERRY PRATCHETT

Dobry Omen jest powieścią dość specyficzną, szczególnie jeśli chodzi o narrację, jednak utarczki diabła i anioła na tle zbliżającej się apokalipsy mogą nam nieco kojarzyć się z marvelowskimi bohaterami. Jest również ekranizacja w gwiazdorskiej obsadzie, a niebawem pojawi się drugi sezon serialu!

Opis wydawcy:
Koniec świata jest już blisko! Nadciągają jeźdźcy Apokalipsy, a Antychryst ma zesłać na Ziemię Armagedon. Tymczasem aniołowi Azirafalowi (Michael Sheen) i demonowi Crowleyowi (David Tennant), dwóm przyjaciołom, którzy od tysięcy lat żyją wśród ludzi, perspektywa końca świata zupełnie nie odpowiada. Ruszają więc z misją uśmiercenia Antychrysta, żeby zapobiec katastrofie i uratować świat przed zagładą. Problem w tym, że Antychryst ma ledwie jedenaście lat i jest bardzo miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być naprawdę dumni...

biblioteka o północy
BIBLIOTEKA O PÓŁNOCY / MATT HAIG

Główna bohaterka tej książki jest niczym Loki wkraczający do TVA, oglądający na monitorze swoje życie i swoją przyszłość. Gdy Nora Seed postanawia pożegnać się ze światem trafia do niezwykłej biblioteki. Tam może wybrać swoje nowe życie, podjąć nowe decyzje, spełnić marzenia i znaleźć to coś, co pozwoli jej wreszcie poczuć szczęście.

Opis wydawcy:
Mądra, przejmująca i podnosząca na duchu opowieść o żalu, nadziei i drugiej szansie.
Gdzieś poza krańcami wszechświata znajduje się biblioteka wypełniona niezliczoną liczbą książek, z których każda jest historią innej rzeczywistości. Wszyscy czasami zastanawiamy się, jak inaczej mogłoby wyglądać nasze życie, ale co wówczas, gdyby to naprawdę było możliwe? Co, gdybyśmy zyskali okazję wejścia do takiej biblioteki i przekonania się na własnej skórze, czy jakieś inne życie byłoby rzeczywiście bezwarunkowo lepsze?
Nora Seed staje w obliczu takiej właśnie szansy. Kiedy śmierć kota okazuje się ostatnią kroplą, która przepełnia czarę, postanawia rozstać się z tym światem i... trafia do Biblioteki o Północy. Otrzymuje możliwość nowego życia i dokonania innych niż dotąd wyborów - może wybrać inny kraj zamieszkania, uratować związek z narzeczonym, zrealizować marzenie o zostaniu glacjolożką. Każdy taki wybór to nowa przygoda, w trakcie której Nora musi odkryć, co tak naprawdę składa się na satysfakcjonujące życie. A przede wszystkim musi znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: co sprawia, że ​​w ogóle warto żyć…


nieskończone światy Jane
NIESKOŃCZONE ŚWIATY JANE / KRISTIN CASHORE

Nieskończone Świat Jane to kolejna powieść prezentująca nam alternatywne rzeczywiści, różne wersje naszych przyszłości zmieniające się w zależności od podjętej decyzji. Dzięki temu każda ścieżka, którą podąży Jane, nie tylko skupia się na nowej fabule, ale niejako także na całkiem innym gatunku literackim.

Opis wydawcy:
Osiemnastoletnia Jane, na zaproszenie byłej korepetytorki, przybywa do posiadłości rodziny Trashów na coroczną galę. Luksusowy dom przepełniony jest cennymi dziełami sztuki. W pewnej chwili okazuje się, że obraz Vermeera i rzeźba Brancusiego zostały skradzione. Zaczyna się poszukiwanie, a cała akcja jest uzależniona od decyzji podjętych przez Jane.


Zaobserwuj Wybredną Marudę, by niczego nie przegapić!


ZOBACZ TAKŻE: